انبوه زباله درمناوعرفات وبي تفاوتي سعودي ها

۱۳۸۸/۰۹/۰۹ - ۱۱:۳۵ - کد خبر: 18246
انبوه زباله درمناوعرفات وبي تفاوتي سعودي ها
حضور ميليوني حجاج از کشورهاي مختلف جهان در مناسک حج در عربستان اين انتظار را در ميان همگان ايجاد مي کند که کشور ميزبان نهايت برنامه ريزي براي حضور شايسته مسلمانان را در کنگره عظيم حج فراهم نمايد.

به گزارش ايرنا از منا، اين روزها انبوه جمعيت چند ميليوني حجاج در منا به سر مي برند و بديهي است که کشور ميزبان مي بايست از قبل نسبت به فراهم آوري امکانات و تسهيلات مناسب اقدام لازم را انجام دهد.

نخستين اقدام پاکيزه نگه داشتن فضا و تخليه به هنگام زباله بخصوص در مسير حجاج براي انجام اعمال (رمي جمرات) است. کافي است در اين روزها به منا بياييد واقعا وضعيت نظافت مسيرها بويژه به سمت رمي جمرات اسفبار و بهداشت در حد نازل است.

اين وضعيت در حالي است که سعودي براي کنترل آمد و شد حجاج قدم به قدم نيروي پليس گمارده اما خبري از ماموران جمع آوري زباله که انبوه آن در کل مسير به چشم مي خورد،‌نيست!.

هرچند که رعايت نکردن مقوله بهداشت و نحوه اسکان زائران برخي کشورها که در حج زبانزد هستند خود در تشديد وضعيت نامعقول نظافت در عرفات و منا تاثير گذار است، اما اين امر از دامنه وظايف عربستان در ايجاد محيطي سالم و تميز نمي کاهد.

به عقيده بسياري حتي ماموران سعودي، زائران ايراني در مقايسه با ديگراني که به اين محيط آمده اند در رعايت بسياري از مسايل از جمله بهداشت فردي و محيطي متفاوت و قابل مقايسه نيست. 65 هزار زائر ايراني در کنار حدود دو ميليون زاير از کشورهاي مختلف در مناسک حج حضور دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.38541s, 18q