تغذيه صحيح نقش مهمي در پيشگيري و درمان سرطان دارد

۱۳۸۸/۰۹/۰۹ - ۱۱:۴۰ - کد خبر: 18253
تغذيه صحيح نقش مهمي در پيشگيري و درمان سرطان دارد
دکتر صفا نجفي، فوق تخصص سرطان شناسي - خون شناسي در گفت‌وگو باايسنا، افزود: تهوع و استفراغ از عوارض ناشي از شيمي درماني و راديوتراپي است که بر تغذيه فرد تأثير مي گذارد و باعث کاهش اشتها در بيمار مي شود.

مسئول کلينيک انکولوژي مرکز بيماري هاي پستان جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران ادامه داد: اين امر تأمين نيازهاي بدن را مختل کرده و بر روند موفقيت آميز شيمي درماني تاثير مي گذارد، به همين دليل در راستاي رفع اين مشکل براي تمامي بيماران تحت درمان داروي ضد تهوع تجويز مي شود.

وي افزود: توجه به بعضي از نکات مهم در بحث تغذيه مي تواند در کاهش تهوع بيماران تحت شيمي درماني مؤثر باشد.

عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران با اشاره به علت تهوع ناشي از شيمي درماني، گفت: بسياري از داروهاي شيمي درماني از جمله سيس پلاتين و دوکساروبيسين که اولي در درمان سرطان دستگاه گوارش و دومي در درمان سرطان پستان تجويز مي شود، به دليل ترشح در بزاق و ازدياد آن باعث تشديد حالت تهوع مي‌شوند بنابراين بيماران تحت شيمي درماني بايد از مصرف مواد غذايي که باعث ترشح زياد بزاق مي‌شود مانند غذاهاي ترش، شور و سفت که نياز به جويدن بيشتر دارد اجتناب کنند و توصيه مي شود که از غذاهاي نرم و بدون ادويه استفاده نمايند.

اين انکولوژيست با اشاره به اين مطلب که تأثير پرتودرماني برسوء تغذيه به دوز تابشي ، مدت زمان تابش و محلي که تحت تابش قرار مي گيرد، بستگي دارد خاطر نشان کرد: راديوتراپي تومورهاي ناحيه سر و گردن باعث زخم مخاط دهان شده و همين امر احساس سوزش شديدي را در اين ناحيه به دنبال خواهد داشت بنابراين اين بيماران نيز بايد از مصرف غذاهاي ترش و خيلي شور و پرادويه در جهت کاهش اين ناراحتي خودداري کنند.

وي ادامه داد: درجه حرارت غذا نيز يکي ديگر از نکات مهمي است که بايد اين دسته از بيماران در صرف غذا به آن توجه کنند، زيرا مصرف غذاهاي خيلي سرد و گرم باعث افزايش اين سوزش مي شود.

مسئول کلينيک تخصصي انکولوژي مرکز بيماري هاي پستان جهاد دانشگاهي بيان داشت: سرطان از جمله بيماري‌هايي است که تغذيه صحيح در پيشگيري و درمان آن مي تواند نقش مهمي داشته باشد.

دکتر نجفي گفت: دريافت مقادير زيادي گوشت قرمز، چربي هاي اشباع، محصولات لبني پر چرب و ... که باعث چاقي و اضافه وزن مي شود مي تواند خطر بروز سرطان ها را به خصوص سرطان پستان را به ميزان قابل توجهي افزايش دهد.

وي افزود: چاقي و اضافه وزن از موارد بسيار مهمي است که حتي پزشکان درمانگر بعد از اتمام دوره درماني سرطان نيز به بيماران توصيه مي کنند که براي جلوگيري از بازگشت اين بيماري به داشتن وزن مطلوب توجه داشته و در صورت اضافه وزن در جهت کاهش آن تلاش کنند.

اين انکولوژيست اجتناب از پرخوري، ورزش کردن و توجه به مصرف غذاهايي مانند کاکائو که باعث افزايش درد پستان مي شود را از مواردي دانست که افراد بعد از بهبود از سرطان پستان نيز بايد براي حفظ سلامتي خود به آن ها توجه کنند.

عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران ابراز داشت: امروزه نقش تغذيه در بسياري از امراض انساني از بيماري هاي قلبي و عروقي گرفته تا سرطان و آلرژي مورد تحقيق و تأکيد فراوان قرار داد و تغذيه مناسب مي تواند نقش پيشگيري اوليه را در بسياري از سرطان ها داشته باشد و در بعضي از سرطان ها پاسخ اين سوال شناخته شده است .

وي ادامه داد: به طور نمونه مي توان به تحقيقاتي که در بيمارستان شريعتي در خصوص سرطان مري انجام گرفته اشاره کرد. در اين تحقيق ثابت شد که مصرف چاي داغ در افزايش سرطان مري موثر است. يا مصرف گوشت قرمز در افراد داراي ريسک ابتلا به سرطان روده بزرگ باعث تغييراتي در روده آن‌ها شده و باعث ايجاد باکتري‌هايي مي شود که در افزايش سرطان کولون موثرند.

دکتر نجفي در پايان، دريافت بالاي چربي به خصوص در زنان يائسه را از عوامل خطر ساز در بروز سرطان پستان دانست و به زنان توصيه کرد: براي کاهش ريسک ابتلا به سرطان پستان، وزن خود را در محدوده طبيعي نگه دارند و حداقل روزي يک ساعت ورزش کنند و از مصرف زياد گوشت قرمز پرهيز نمايند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.15851s, 18q