آمارهاي ضد‌و نقيض از وضعيت ايدز در ايران

۱۳۸۸/۰۹/۱۰ - ۱۱:۴۹ - کد خبر: 18260
آمارهاي ضد‌و نقيض از وضعيت ايدز در ايران
اظهاراتي كه نشان مي‌دهد هنوز تصوير درستي از روند پيشرفت اين بيماري در ايران وجود ندارد.

دكتر مسعود مرداني، عضو كميته مراقبت و درمان ايدز وزارت بهداشت در اين زمينه با هشدار نسبت به كاهش سن ابتلا به HIV در كشور و همچنين افزايش ميزان ابتلاي زنان به ايسنا گفت: پرداختن به آموزش بهداشت جنسي به‌ويژه در ميان جوانان بسيار حائز اهميت است.

وي با استناد به آمار جمع‌آوري شده از دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور افزود: تا اول مهر سال88 در مجموع 20 هزار و 130 نفر مبتلا به HIV/AIDS (افرادي كه ويروس اين بيماري وارد بدنشان شده است)، در كشور شناسايي شده‌اند كه از اين تعداد تاكنون 2 هزار و 97 نفر مبتلا به ايدز تمام‌عيار شناسايي شده و 3 هزار و 409 نفر نيز به‌دليل اين بيماري جان خود را از دست داده‌اند.

مرداني ادامه داد: علل ابتلا به HIV در بين تمام مواردي كه از سال 1365 تاكنون در كشور به ثبت رسيده به‌ترتيب، تزريق با وسايل مشترك در مصرف‌كنندگان مواد (4/69 درصد) رابطه جنسي (5/8 درصد)، دريافت خون و فراورده‌هاي خوني (2/1 درصد) و انتقال از مادر به كودك (6/0درصد) بوده است.

راه انتقال در9/19 درصد از اين گروه نامشخص مانده است. اما اعتقاد بر آن است كه اين درصد به‌علت حجب و حيا، رابطه جنسي را كتمان مي‌كنند؛ بنابراين مي‌توان گفت كه نزديك 27 تا 28 درصد موارد ايدز ممكن است به‌دليل روابط جنسي باشد.

آسيب‌پذيري دختران

دكتر مرداني با بيان اينكه ميزان ابتلاي زنان به اين بيماري نيز بالاتر رفته و در ميان زنان جوان، دختران نسبت به اين بيماري آسيب‌پذيرتر شد‌ه‌اند، گفت كه اين امر نشان از تغيير اپيدميولوژيك HIV از اعتياد تزريقي به رابطه جنسي است؛

بنابراين پرداختن به آموزش جنسي بسيار حائز اهميت است؛ چرا كه 10 سال گذشته اولويت ايدز، كاهش آسيب در معتادان تزريقي بود، اما اكنون بايد اولويت‌ها به سمت آموزش گروه‌هاي در معرض خطر به‌ويژه جوان‌ها در روابط جنسي باشد.

در همين حال دكتر مينو محرز رئيس مركز تحقيقات ايدز وزارت بهداشت گفت: با توجه به كنترل ايدز در بين معتادان تزريقي، اكنون شايع‌ترين علت ابتلا به ويروس ايدز در كشور روابط جنسي است و در حال حاضر راه انتقال ايدز در كشور بيشتر به سمت روابط نامشروع جنسي رفته است كه بايد در اين زمينه تحقيقات زيادي انجام شود.

موج سوم ايدز تأييد نمي‌شود

اين در حالي است كه دكتر حسن امامي رضوي معاون سلامت وزارت بهداشت با تأييد حدود 60 هزار فرد ناشناخته مبتلا به ويروس ايدز در كشور گفت: آمارها، موج سوم ايدز از طريق روابط جنسي را تأييد نمي‌كند.

وي افزود: آخرين آمار رسمي مبتلايان شناخته شده به ويروس ايدز در كشور 20 هزار و 130 نفر است كه 69 درصد آنها از طريق اعتياد تزريقي به اين ويروس مبتلا شده‌اند، 93 درصد آنها مرد هستند، 2 هزار و 97 نفر اين افراد به مرحله بروز بيماري ايدز رسيده‌اند و از سال 65 تاكنون نيز 3 هزار و 409 نفر بر اثر اين بيماري در كشور جان باخته‌اند. حدود 3/13 درصد معتادان تزريقي نيز آلوده به ويروس ايدز هستند.

امامي ادامه داد: تخمين ميزان واقعي مبتلايان به ويروس ايدز در كشور براساس فرمول سازمان بهداشت جهاني اين است كه 4 برابر آمار رسمي تعداد واقعي مبتلايان است؛ بنابراين حدود 80 هزار فرد مبتلا به اين ويروس در كشور وجود دارد كه حدود 60 هزار نفر آنها ناقلان ناشناخته اين بيماري هستند.

امامي رضوي گفت: وزارت بهداشت متولي درمان بيماران مبتلا به ايدز در كشوراست كه در اين زمينه موفق بوده است. همچنين مراكز درمان ايدز در كشور رو به گسترش است و سرم‌تراپي و سم‌زدايي از معتادان در مراكز مورد تأييد وزارت بهداشت انجام مي‌شود و داروهاي ضدويروس درمان اين بيماري نيز معمولاً به ميزان مورد نياز در اختيار مراكز درماني است و كمبود دارو در اين مراكز را قبول نداريم.

وي ادامه داد: مبارزه كامل با گسترش اين بيماري در كشور نيازمند همكاري همه دستگاه‌هاي مسئول ازجمله بهزيستي و ستاد مبارزه با مواد‌مخدر است وآموزش به تمامي گروه‌هاي خطر با كمك اين دستگاه‌ها بايد به‌مراتب بيشتر شود و وزارت بهداشت نيز براي انجام كامل مسئوليت خود نيازمند افزايش اعتبار است و بودجه برنامه كنترل ايدز در وزارت بهداشت بايد حداقل3 برابر شود.

رفتارهاي پرخطر

معاون وزير بهداشت به فارس گفت: با وجود اينكه موج سوم ايدز از طريق روابط جنسي را تأييد نمي‌كنيم اما رفتارهاي پر خطر در بين جوانان وجود دارد. اين افراد بايد آموزش‌هاي لازم را براي مراقبت از خود ببينند، در مرحله اول بايد افرادي كه رفتارهاي‌پرخطر جنسي دارند به سمت ازدواج هدايت شوند.

زناني كه نيازمالي‌دارند نيز بايد شغل مناسب پيدا كنند و انجام اين كار در حيطه مسئوليت وزارت بهداشت نيست و در مرحله نهايي تمامي افرادي كه رفتار پر خطر دارند بايد بياموزند كه از وسايل پيشگيري استفاده كنند تا خطر انتقال ويروس ايدز از بين برود.

امامي رضوي ادامه داد: مهم‌ترين برنامه وزارت بهداشت براي كنترل اين بيماري همان برنامه استراتژيك كنترل ايدز است كه اساس آن بر آموزش و اطلاع رساني به گروه‌ها و افراد داراي رفتار پر خطر مانند، معتادان تزريقي و زنان و مردان داراي چند شريك جنسي است.

اين آموزش‌ها از طريق مراكز مشاوره در مراكز استان‌ها، همكاري روحانيان و افراد ذينفوذ در شهرهاي مختلف، قانونگذاران و مشاركت خانواده‌ها از روش‌هاي مختلف ازجمله مجلات خانوادگي و آموزش در زندان‌ها و سربازخانه‌ها در حال پيگيري است.

وي گفت: مراكز نظام مراقبت زيستي- رفتاري نيز در استان‌هاي مختلف براي آموزش خوشه‌اي جمعيت در مناطق داراي رفتار پر خطر در سراسر كشور كه وظيفه آموزش مردم را به‌عهده دارند در حال گسترش است و فعلا در 13 دانشگاه علوم پزشكي داير شده‌اند، مراكز DIC يا درمان گذري اعتياد نيز سرنگ و وسايل پيشگيري را در كنار آموزش در اختيار معتادان تزريقي قرار مي‌دهند.

كنترل ايدزدرمعتادان

دكتر حسن امامي رضوي معاون وزير بهداشت درباره موج سوم ايدز از طريق روابط جنسي توضيح داد: آمارهاي وزارت بهداشت موج سوم گسترش بيماري ايدز را از طريق روابط جنسي تأييد نمي‌كند، بخشي از افزايش موارد ابتلا از طريق روابط جنسي به‌علت كاهش موارد ابتلا از طريق اعتياد تزريقي و كنترل اين بيماري در بين افراد معتاد با آموزش و ارائه سرنگ و كاندوم رايگان است و به معناي گسترش اين بيماري از طريق روابط جنسي نيست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.99019s, 18q