فاجعه‌ای تلخ به نام سقط جنین

۱۳۸۸/۰۹/۱۰ - ۱۲:۲۵ - کد خبر: 18271
فاجعه‌ای تلخ به نام سقط جنین
آمار رسمی و مستند از تعداد موارد سقط جنین در کشور وجود ندارد، چون اغلب موارد سقط به صورت غیرقانونی و توسط پزشکانی صورت می گیرد که اجازه فعالیت قانونی در این زمینه نداشته و فقط برای کسب درآمد، دست به این کار می زنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی "فردا"، وقوع میزان چشمگیر سقط ‌های غیرقانونی و غیربهداشتی در سراسر جهان و به ویژه در جوامع در حال توسعه که منجر به بروز مواردی از مرگ و میر مادران در سنین باروری می شود، باعث می شود که این قبیل زنان در طول زندگی دچار ناتوانی جسمی و جنسی شوند.

یک متخصص و جراح زنان و زایمان با تایید این موضوع که بالاترین آمار سقط ‌های غیربهداشتی در کشورهای در حال توسعه و جهان سومی گزارش می شود، به خبرنگار اجتماعی "فردا" گفت: این قبیل اتفاقات ناگوار اغلب در کشورهایی دیده می شود که با منع و محدودیت قانونی بیشتر در بحث سقط جنین مواجه اند.

وی به آماری که مربوط به کشورمان است، اشاره کرد و افزود: آمارها در این زمینه دقیق نیست، چون موارد بسیاری از سقط های غیرقانونی و غیر بهداشتی به دور از چشم جامعه انجام می شود اما مسئولان امر معتقدند سالیانه حداقل 100 هزار سقط در کشور اتفاق می افتد.

طبق ماده 182 قانون مجازات عمومی، کسانی که مبادرت به سقط جنین کند مجرم محسوب می شوند و این جرم از یک تا سه سال زندان دارد.

این جراح زنان و زایمان با تاکید بر اینکه همواره با مواردی از درخواست انجام سقط مواجه شده است، گفت: بارها از طریق برخی بیمارانم و افرادی که به مطب من می‌آیند، چنین موضوعی مطرح می شود که همیشه مخالفت کرده‌ام.

این پزشک گفت: هرگز زیر بار این عمل نمی‌روم، حتی اگر قانونی باشد.

هرچند که هيچگونه گزارش دقيقي از سقط های غيرقانونی و غیر بهداشتي و ميزان مرگ و مير ناشي از آن وجود ندارد اما شواهد و قرائن و گزارشهای غير مستند، حاکی از آن است که هر سال موارد بالايي از سقط ها و متعاقب آن مرگ و مير مادران و بيماريهای ناشي از این اقدام در کشور اتفاق می افتد.

آسیب شناسان اجتماعی با اشاره به بالا رفتن آمار مصرف موادمخدر به ویژه مخدرهای صنعتی که باعث بالارفتن قدرت تصمیم‌گیری در فرد می‌شود؛ دختران و پسرانی که در پارتی‌های شبانه از این مواد استفاده می‌کنند را یکی از علل اصلی بارداریهای غیرقانونی و غیرشرعی و به تبع آن، درخواست برای سقط جنین می‌دانند.

وجود جمعيت جوان در ايران كه بيش از 50 درصد جمعيت زير 25 سال را تشكيل می ‌دهد، تغيير و تمايل نگرش زنان جوان در داشتن خانواده با بعد كوچک، تاخير در ازدواج به دليل مشكلات اقتصادی، گذار از جامعه سنتي به جامعه مدرن، جلو افتادن تحولات بلوغ و نيز بالا رفتن متوسط سن استقلال شغلي و ازدواج، نبود هر دو والدين در خانواده، تاثير ماهواره و اينترنت، مسئله غريزه جنسی كه مانند ساير غرايز انسان تعطيل بردار نيست و افزايش فعاليت جنسي خارج از ازدواج در دوراني نسبتا طولاني و متعاقب آن خطرات حاملگي‌هاي ناخواسته و گزارشاتي مستند مبني بر افزايش رفتارهاي پر خطر جنسي در بين جوانان و داشتن تماس جنسي قبل از ازدواج، مسائل پر تنش و متزلزلي را ايجاد كرده است كه بررسي مسئله سقط جنين و سقط‌ های غيرقانونی و غیر بهداشتي را ضروری می ‌سازد.

آمارها نشان می دهد كه ساليانه بیش از 210 ميليون بارداري در سراسر جهان شكل می گيرد كه 22 درصد از اين موارد (46 ميليون) به دلايل مختلف متوسل به سقط جنين مي‌گردد. به عبارت ديگر آمار سقط القايي 35 مورد به ازاي هر يكهزار زن در سن بارداري اعلام گرديده است. گزارشها حاكي از آن است كه 44 درصد (حدود 20 ميليون) از سقط ها را سقط های غيربهداشتي تشكيل مي‌دهد. بدين معني كه سقط توسط افرادي صورت مي‌پذيرد كه از مهارت لازم جهت انجام آن برخوردار نبوده و يا اينكه انجام سقط بدون توجه به حداقل استانداردهاي لازم پزشكي صورت مي‌گيرد.‌ در نتيجه تعداد زيادي از سقط‌هاي غيربهداشتي (بيش از 5 ميليون زن) تجربه دردناک و رنج‌آور همراهي با بيماريهاي مزمن و نقايص جسمي دائمي نظير حاملگي هاي خارج رحمي، چسبندگي‌هاي داخل لگن و رحم، ناباروري را متحمل مي‌گردند. در مواردي كه اقدام به سقط منجر به ختم حاملگي نشود عواقب دردناك و پايداري نظير دارا شدن فرزندان عقب مانده ذهني، نوزادان كم وزن در زمان تولد، صرع، ميكروسفالي و... تجربه خواهند شد كه جامعه و خانواده را درگير و متأثر خواهند ساخت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12826s, 18q