تنها 1200 ميليارد تومان از كسري بودجه وزارت بهداشت پرداخت مي‌شود

۱۳۸۸/۰۹/۱۰ - ۱۲:۲۷ - کد خبر: 18272
تنها 1200 ميليارد تومان از كسري بودجه وزارت بهداشت پرداخت مي‌شود
وزير بهداشت چندباري از طلب 450 ميليارد توماني از تامين اجتماعي حرف زده است و چندباري هم خواسته كه اين پول پرداخت شود اما تامين اجتماعي ادعاي طلب 300 ميليارد تومان از وزارت بهداشت دارد. هرچند كه وزير مي‌گويد ابتدا تامين اجتماعي بايد ديونش را به بيمارستان‌ها بدهد كه با اين كار طلب تامين اجتماعي هم مستهلك مي‌شود. نكته اينجاست كه بيمارستان‌ها از دو طرف تحت فشار هستند؛ هم پول تامين اجتماعي را ندارند و هم به شركت‌هاي دارويي بدهكارند.

اما فرجام‌خواهي براي وزارت بهداشت از مجلس هم به گوش مي‌رسد. محمد‌رضا رضايي كوچكي، عضو كميسيون بهداشت مجلس در اين‌باره مي‌گويد: «بيمارستان‌ها مبالغ بسياري از تامين اجتماعي طلبكار هستند همچنين اكثر آنها به دليل اينكه مبالغ زيادي به شركت‌هاي دارويي و خدماتي بدهكارند در آستانه ورشكستگي قرار دارند. بخش‌هاي دولتي و خصوصي حداقل پنج ماه از بيمه‌ها طلبكار هستند و اين عدم پرداخت به‌موقع حق بيمه‌ها، موجب كاهش كيفيت خدمات‌رساني شده است. اگر بنا باشد كه وزارت بهداشت خدمات‌رساني به موقعي داشته باشد، لازم است تا هزينه‌ها نيز به موقع به اين وزارتخانه پرداخت شود تا بتواند به نحو احسن و به موقع خدمات‌رساني كند اما متاسفانه تاكنون بيمه‌ها نتوانسته‌اند اين اقدام را عملي كنند.»

از سوي ديگر وزارت بهداشت هنوز از دولت طلب بودجه‌اي دارد. هرچند در ماه گذشته مديركل بودجه و منابع وزارت بهداشت از كسري بودجه هزار و 900 ميلياردي متولي سلامت خبر داده بود، اما اكنون معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست‌جمهوري هزار و 200 ميليارد تومان آن را تاييد كرده است. مسعود ابوالحلاج، مديركل بودجه و منابع وزارت بهداشت در اين باره مي‌گويد: «پس از توافقات انجام شده براي هزار و 200 ميليارد تومان كسري وزارت بهداشت، معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست‌جمهوري براساس اختيارات قانوني خود، چگونگي جبران اين كسري اعتبارات وزارتخانه را در قالب متمم، اصلاحيه بودجه يا جابه‌جايي در دست بررسي دارد. مسئولان معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست‌جمهوري در تلاشند تا كسري‌هاي بخش بهداشت و درمان براي سال جاري و سال آينده حل شود.»

البته كسري بودجه وزارت بهداشت از هشت سال پيش تاكنون نهادينه شده است. در سال 81 اولين كسري بودجه وزارت بهداشت ثبت شد اما در دولت گذشته به اوج خود رسيد. ابوالحلاج دراين باره مي‌گويد: «كسري بودجه‌ها دلايل زيادي دارند. راه‌اندازي بيمارستان‌هاي جديد از علت‌هاي اصلي اين كسري بودجه مداوم وزارت بهداشت است. اوج اين راه‌اندازي‌ها مربوط به دولت نهم است اجراي پروژه‌هاي نيمه تمام يا جديد باعث شد كه در حجم ماموريت‌هاي وزارت بهداشت توسعه فيزيكي زيادي اتفاق افتد. اين در حالي است كه لزوما بودجه متناسب با آن رشد نكرد.»

با تمام اينها، همين كه دولت پذيرفته بخشي از كسري بودجه را جبران كند، جاي شكر دارد اما آنطور كه مديركل بودجه و منابع وزارت بهداشت مي‌گويد، به اين زودي‌ها پولي به وزارت بهداشت نمي‌رسد: «پرداخت اين كسري‌ها بايد سيكل اداري را طي كند. به اين ترتيب اگر قرار به پرداخت آن از طريق متمم يا اصلاحيه بودجه باشد، دولت بايد پيشنهاد خود را به مجلس ارائه داده و اين موضوع در مجلس بررسي شود. اگر هم قرار به جبران آن از محل جابه‌جايي باشد، معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست‌جمهوري از محل اختيارات قانوني خود، اين كار را انجام خواهد داد بنابراين نمي‌توان زمان ويژه‌اي براي آن در نظر گرفت.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.92025s, 19q