واکنشهای متفاوت مغز زنان و مردان در مواجهه با خطر

۱۳۸۸/۰۹/۱۱ - ۱۱:۲۴ - کد خبر: 18295
واکنشهای متفاوت مغز زنان و مردان در مواجهه با خطر
پژوهشگران لهستانی در تحقیقات خود نشان دادند که پاسخهای مغزی زنان و مردان نسبت به تحریکات محیطی منفی چگونه است و هر یک از این دو جنس نسبت به موقعیتهای خطر چگونه واکنش نشان می دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه بیمارستان "یاجیلونیان" در لهستان که نتایج یافته های خود را در اجلاس سالانه انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی در شیکاگو ارائه کردند، توانستند فعالیت مغزی گروهی از داوطلبان زن و مرد را در حالیکه به آنها یک سری از تصاویر مهیج نشان داده بود کنترل کنند این گروه شامل 40 داوطلب راست دست بین 18 تا 36 سال (21 مرد و 19 زن) بودند.

در این خصوص این محققان اظهار داشتند: "مردان بیشتر به جنبه های حسی تحریکات احساسی دقت کرده و این تحریکات را در پایانه های استدلالی مغز پردازش می کنند، درحالیکه زنان بیشتر بر روی شناسایی احساساتی که یک تحریک احساسی موجب برانگیختن آنها می شود توجه نشان می دهند."

در این آزمایش، درحالیکه تصاویر منفی نشان داده می شد، مغز زنان یک فعالیت بسیار شدید و گسترده را در بخش چپ تالاموس نشان داد این منطقه مسئول تبادل اطلاعات با کورتکس مغز و به خصوص با مراکز درد و شادی است.

این درحالی بود که مغز مردان بیشترین فعالیت را در بخش چپ ناحیه "انسولا" نشان داد این منطقه حالت فیزیولوژیکی تمام بدن را تنظیم می کند و بنابراین حواسی را که می توانند در واکنش به یک تحریک (برای مثال خطر) دخالت داشته باشند کنترل می کند اطلاعات ارائه شده از انسولا به ساختارهای دیگر مغزی به خصوص ساختارهایی که در فرایندهای تصمیم گیری و دستگاه عصبی خودمختار مشارکت دارند ارسال می شود.

دستگاه عصبی خودمختار عملکردهای غیر داوطلبانه مثل تنفس، ضربان قلب و هاضمه را کنترل می کند و می تواند عملکردهای مختلف را در پاسخ به استرس یا تحریکات محیطی ارائه کند به خصوص این منطقه مسئول پاسخگویی به "درگیر شدن یا گریختن" در موقعیتهای خطر است.

براساس گزارش لس آنجلس تایمز، در این خصوص این نورولوژیستها اظهار داشتند: "در مرد تصاویر منفی به شدت سیستم خودمختار را تحریک می کند و اجازه می دهد که مرد در موقعیتهای خطر بیشترین تمایل را برای وارد عمل شدن نشان دهد."

نتایج این تحقیقات نشان می دهد که پاسخ مغزی زنان در مقابل تصاویر منفی در دایره گیجگاهی فوقانی راست است. این منطقه در پردازش شنوایی و حافظه دخالت دارد، درحالی که در مردان این پاسخها در لبهای پس سری که مسئول پردازش دیداری هستند ارائه می شود.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.65286s, 18q