مردم همچنان در انتظار سبد غذایی دولت

۱۳۸۸/۰۹/۱۴ - ۱۲:۰۰ - کد خبر: 18300
مردم همچنان در انتظار سبد غذایی دولت
وزارت بهداشت به عنوان دستگاه زیرمجموعه دولت در انجام وظیفه اش برای تهیه سبد غذایی مطلوب افراد مختلف کشور کوتاهی و قصور کرده است.

بشیر خالقی، عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با خبرنگار اجتماعی "فردا" از نحوه اجرای برنامه چهارم توسعه در حوزه سلامت انتقاد کرد و گفت: بررسیها نشان می‌دهد که بسیاری از مواد این قانون اجرایی نشده است.

دولت موظف است به ‌منظور نهادينه كردن مديريت، سياستگذاري، ارزشيابي و هماهنگي امنيت غذا و تغذيه در كشور، تامين سبد مطلوب غذايي و كاهش بيماريهاي ناشي از سوء تغذيه و گسترش سلامت همگاني، سبد غذايي مطلوب ايرانيان را تدوين و اجرايي كند.

خالقی از مسئولان وزارت بهداشت برای عدم تهیه سبد غذایی مطلوب انتقاد کرد و گفت: بر اساس ماده 85 قانون برنامه چهارم توسعه ، مسئولان وزارت بهداشت می بایست نسبت به اجرای سبد غذایی مطلوب برای مردم اقدام کند که هنوز این برنامه اجرایی نشده است.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با عنوان این مطلب که سبد غذایی مطلوب برای هر یک از گروههای سنی مختلف به‌ صورت جداگانه تعريف شده است، گفت: تا زمانی كه عدالت در جامعه اجرایی نشود نمی‌توان عنوان داشت که فقر غذایی در کشور كاهش یافته است.

براساس اين سبد غذایی، هر فرد ايراني بايد روزانه 320 گرم نان، 100 گرم برنج، 20 گرم ماكاروني، 26 گرم حبوبات، 70 گرم سيب زميني، 280 گرم سبزي، 260 گرم ميوه، 48 گرم گوشت قرمز، 50 گرم گوشت سفيد، 24 گرم تخم مرغ، بين 225 تا 240 گرم شير يا لبنيات، 35 تا 40 گرم روغن و 40 تا 50 گرم قندوشكر مصرف كند. اين ميزان تخميني براي يك سبد غذايي مطلوب است، البته در سبد غذايي مطلوب ايرانيان كه براساس قانون برنامه توسعه چهارم بايد تا سال 88 براي هر فرد ايراني اجرايي شود، جزئيات بيشتري در سبد غذايي هر فرد ايراني از جمله ميزان مصرف مغزها، چاي يا ماهي هم آمده است.

همچنین دکتر امیدوار رضایی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار اجتماعی "فردا" از عملکرد دولت به واسطه عدم تعیین سبد غذایی مطلوب برای مردم انتقاد کرد و گفت: تعیین سبد غذایی مطلوب برای مردم از جمله مواد قانونی در برنامه سوم توسعه بود که مورد بی توجهی دولت قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه اهمیت موضوع ما را بر آن داشت که سبد مطلوب غذایی را بار دیگر در برنامه چهارم نیز لحاظ کنیم، افزود: دولت را مکلف ساختیم که این سبد را تعریف و برای آن برنامه داشته باشد اما شاهد کم کاری در این زمینه هستیم .

قرار بود اين سبد غذايي از سوي، وزارتخانه رفاه و بازرگاني و دستگاههاي مختلف ديگر اجرايي شود و علاوه بر اصلاح سرانه مصرف مواد غذايي در كشور، گروههايي كه به ‌علت مشكلات مالي امكان تهيه سبد غذايي مطلوب را ندارند، مورد حمايت قرار گيرند.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به اصول سوم ، 29 ، 43 و... از مواد قانون اساسی که به اهمیت بحث بهداشت و درمان پرداخته است، گفت: دولت مکلف است نیازهای اساسی مردم که حق همگانی آنان است را برنامه ریزی و برای آن قوانین و مقررات لازم تدوین کند.

رضایی به اهمیت بحث سلامت مردم در سند چشم انداز 20 ساله اشاره کرد و اظهار داشت: برنامه چهارم توسعه سه ماده مشخص در بحث تغذیه و بهداشت دارد که ماده 84 این قانون دولت را موظف کرده شورای عالی سیاستگذاری سلامت و اهمیت غذایی را تشکیل دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22217s, 18q