سيستم‌هاي اتوكلاو در بيمارستان‌ها، كارايي لازم را ندارد

۱۳۸۸/۰۹/۱۴ - ۱۲:۰۵ - کد خبر: 18304
سيستم‌هاي اتوكلاو در بيمارستان‌ها، كارايي لازم را ندارد
اين در حالي است كه مسئولان همه بيمارستان‌ها از نا كارآمدي اين سيستم‌ها نگران هستند. دليل نگراني مسئولان بيمارستان‌ها از عدم‌كارايي سيستم‌هاي اتوكلاو، كپي‌برداري ناقص از سيستم‌هاي خارجي است.آمارهاي سازمان بهداشت جهاني حكايت از ابتلاي سالانه 23‌ميليون نفر در كشورهاي جهان به بيماري‌هاي عفوني بر اثر تماس با زباله‌هاي بيمارستاني دارد كه از اين تعداد 20 ميليون مورد آن مربوط به هپاتيت B،2 ميليون مربوط به هپاتيت C و 150‌هزار تا 260‌هزار مورد مربوط به HIV است كه از طريق اشياي نوك‌تيز و زباله‌هاي بيمارستاني منتقل مي‌شود.

براساس اين گزارش، آمار توليد زباله‌هاي عفوني و بيمارستاني توسط بيمارستان‌ها، مراكز درماني پزشكي، دندانپزشكي، دامپزشكي و مطب‌ها در تهران روزانه 70 تن است كه 25 تن آن آلوده و خطرناك بوده و به‌دليل عدم‌جدا‌سازي‌ از مبدأ، تمام اين ميزان زباله توليدشده، عفوني و خطرساز است. همچنين از 630 ماده شيميايي مورد استفاده در بيمارستان‌ها، حدود 300 نوع آن غيرسمي و بقيه سمي و خطرناك است.

اين زباله‌ها كه از مهم‌ترين عوامل گسترش و شيوع بيماري‌هاي خطرناكي نظير هپاتيت، ايدز و ديگر بيماري‌هاي انگلي و عفوني است، براساس قانون مديريت پسماند نبايد دفن شود بلكه بايد با روش‌هاي صحيح و استاندارد علمي به وسيله تكنولوژي‌هاي روز جمع‌آوري و دفع شود.

علاوه بر انواع آلودگي‌هاي منتقل‌شونده از طريق حشرات و حيوانات موذي، شيرابه‌هاي توليدشده توسط اين زباله‌ها كه شامل فراورده‌هاي خوني، ترشحات عفوني و حتي مواد راديواكتيو آلوده هستند نيز بسيار خطرناكند و دفن آنها مي‌تواند علاوه بر ايجاد مشكلات ديگر، باعث آلودگي سفره‌هاي آب زيرزميني و ديگر منابع آبي و در نتيجه محصولات زراعي آبياري‌شده با آنان شود

هايده شيرزادي، كارشناس مسائل شهري عقيده دارد كه ميكروب‌هاي زباله‌هاي بيمارستاني، حتي پس از گذشت 50سال، پس از كنار رفتن خاك، قابليت فعال شدن مجدد را دارند. او يكي از دلايل عمده بالا بودن نرخ مصرف آنتي‌بيوتيك‌ها را در ايران خصوصا پس از عمل‌هاي جراحي، وجود ميكروب‌هاي ناشي از زباله‌ها در فضاي بيمارستان مي‌داند.

دكتر سروش مدبري، رئيس دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محيط‌زيست اما يك سيستم تلفيقي اعم از زباله‌سوز و اتو‌كلاو را با توجه به شرايط خاص هر منطقه پيشنهاد مي‌دهد. او مي‌گويد: «براساس جدول مقايسه‌اي سازمان بهداشت جهاني كه تمام روش‌هاي اجرايي مختلف پسماند در آن ارائه شده‌،

بهترين روش براي زباله‌هاي عفوني، ضدعفوني كردن و بي‌خطرسازي است ولي براي زباله‌هاي شيميايي، داروها و پسماندهاي شيميايي كه در بيمارستان‌ها توليد مي‌شود اتوكلاو جوابگو نيست و بايد به سراغ روش‌هاي ديگري برويم كه مناسب‌ترين روش «زباله‌سوز» است؛ چرا كه اتوكلاو تنها مي‌تواند بخشي از مخاطرات زباله‌ها را كاهش دهد ولي زباله‌سوز بيشتر آنها را از بين خواهد برد».

17درصد از اعتبارات وزارت بهداشت به پسماندهاي پزشكي اختصاص داده شده است

ملك‌احمدي، نماينده وزارت بهداشت در زمينه برآورد اعتبار مورد نياز براي ساماندهي پسماندهاي پزشكي گفت: 700‌ميليارد ريال براي تجهيز بيمارستان‌ها به سيستم‌هاي غيرسوز در بيمارستان‌ها برآورد شده است.

وي در ادامه با اشاره به اينكه منابع مالي براي دفع بهداشتي پسماندهاي پزشكي محدود است،افزود: به‌رغم اينكه دانشگاه‌هاي علوم پزشكي وظيفه دفن پسماندهاي پزشكي را ندارند اما با بودجه خودشان اين كار را مي‌كنند.

لازم است چند سايت مركزي براي انجام فرايند ويژه روي پسماندهاي پزشكي انجام شود اما اين امر در حد وزارت بهداشت نيست. ملك‌احمدي، خواست تا سازمان محيط‌زيست از شكايات خود درباره تعدادي از بيمارستان‌ها كه به‌دليل توليد آلودگي و نداشتن سيستم تصفيه فاضلاب مشكلاتي را ايجاد كرده‌اند،

صرف‌نظر كند و اجازه داده شود تا اين بيمارستان‌ها تا 2‌سال آينده فعاليت كرده و در اسرع وقت نسبت به حل مشكلاتشان اقدام كنند. اين گزارش حاكي است، پسماندهاي زائد خطرناكي كه توسط مراكز بيمارستاني و كلينيك‌ها و مراكز تصويربرداري توليد مي‌شود حجم بالايي در كشور دارد و نياز است جمع‌آوري آن تحت مديريت قرار گيرد. سال‌هاي متوالي است كه بايد اقدام جدي در اين زمينه صورت گيرد اما اقدام جدي و درخور توجه انجام نشده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.46745s, 18q