چگونه در اماکن عمومي از آنفلوانزاي A مصون بمانيم؟

۱۳۸۸/۰۹/۱۴ - ۱۲:۲۴ - کد خبر: 18314
چگونه در اماکن عمومي از آنفلوانزاي A مصون بمانيم؟
ويروس آنفلوانزاي خوکي يک روز قبل از جدي شدن بيماري از طريق آب دهان يا عطسه منتقل مي‌شود و ۲۴ ساعت بعد ‌از بين رفتن علائم و تب، بيمار قادر به ‌انتشار ويروس است. بنابراين اگر بيمار هستيد تا بهبود پيدا کردن علائم بهتر است در منزل بمانيد. اگر در منطقه شما اين بيماري شيوع پيدا کرده است بهتر است رفت و آمد خود را به‌حداقل برسانيد اما اگر راه‌هاي مراقبت را بدانيد، با انجام کارهاي بسيار ساده بدون اينکه خانه‌نشين شويد مي‌توانيد خطر ابتلا به ‌اين ويروس را کاهش دهيد. در اين مطلب به ‌رعايت چند نکته در محل‌هاي عمومي براي کاهش خطر ابتلاي اين بيماري مي‌پردازيم.
۱) حمل‌و‌نقل عمومي: حتما شما افراد بيماري را در اتوبوس، مترو و تاکسي مشاهده کرده‌ايد که بدون رعايت حال ديگران عطسه و سرفه مي‌کنند. براي پيشگيري هميشه دستمال کاغذي همراه خود داشته باشيد. در صورت سرفه و عطسه براي جلوگيري از آلوده شدن، دستمال کاغذي را براي مدتي محکم جلوي دهان و بيني خود بگيريد و از خود بيمار بخواهيد دهان خود را بپوشاند. حبس کردن نفس موثر نيست زيرا نگه داشتن نفس براي چند ثانيه باعث مي‌شود بعد از آن نفس عميقي بکشيد. براي جلوگيري از شيوع آنفلوانزا بايد سه نکته را رعايت کنيد. بهداشت دست را رعايت کنيد،تماس کمتر دست با صورت ، حفظ فاصله مناسب از فرد بيمار
۲) محل کار: وجود مکان جدا در محل کار، از شما در مقابل بيماري همکاران محفاظت مي‌کند اما سوالي که پيش مي‌آيد اين است که اصلا چرا بايد يک فرد مريض سر کار خود حضور پيدا کند. اگر فردي بيمار است از کارفرما بخواهيد تا او را به ‌مرخصي بفرستد تا بقيه مبتلا نشوند اما اگر حضور کارمندان بيمار ضروري است، سعي کنيد ناهار خود را جداي از او ميل کنيد. از دستشويي‌هايي که مراجعه کننده کمتري دارد استفاده کنيد تا خطر ابتلا را کاهش دهيد.
۳) اماکن خريد: طبق گزارش کارشناسان اين ويروس قادر است بين دو تا هشت ساعت روي سطوح زنده بماند. بنابراين دستگيره‌هاي چرخ‌هاي دستي که با دست افراد زياد در تماس است مي‌تواند به‌عنوان منبع عمده ويروس محسوب شود. بهترين روش براي جلوگيري از ابتلا به ‌اين ويروس دست نزدن به‌صورت خود و فرزندان هنگام خريد است و به‌محض رسيدن به‌منزل دست‌هاي خود را بشوييد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.45895s, 18q