افزايش هشداردهنده سرطان و نوزادان ناقص‌الخلقه در عراق

۱۳۸۸/۰۹/۱۴ - ۱۲:۲۷ - کد خبر: 18318
افزايش هشداردهنده سرطان و نوزادان ناقص‌الخلقه در عراق
مقامات عراقي مي‌گويند ميزان بروز سرطان، نوزادن ناقص‌الخلقه و ساير مشكلات بهداشتي به شدت افزايش يافته است و بسياري تصور مي‌كنند كه آلودگي ناشي از سلاح‌هاي مورد استفاده در سال‌هاي جنگ و آلودگي زيست‌محيطي ناديده‌گرفته شده همراه آن عامل اين وضعيت است.

جواد العلي،‌ متخصص سرطان در دومين شهر بزرگ عراق، بصره مي‌گويد: " ما انواع جديدي از سرطان را مشاهده كرده‌ايم كه پيش از جنگ در سال 2003 ثبت نشده بودند، ‌انواعي از سرطان بافت نرم و سرطان استخوان. شيوع اين سرطان‌ها آشكارا به پرتوتابي (اشعه راديواكتيو) به عنوان عامل ايجاد بيماري اشاره مي‌كند."

در شهر فلوجه،‌ در غرب عراق كه صحنه دو مورد شديدترين جنگ‌ها ميان نيروهاي آمريكايي و شورشيان پس از تهاجم آمريكا در سال 2003 بوده است،‌ جهشي در تعداد مرده‌زايي، تولد نوزادان ناقص‌الخلقه و فلج‌شده توجه پزشكان را برانگيخته است.

استفاده از اورانيوم ضعيف‌شده در سلاح‌هاي آمريكا و نيروهاي متحدش در جنگ سال 1991 براي آزادي كويت و در تهاجم سال 2003 كاملا ثابت شده است،‌ اما به گفته مقامات بهداشت عراق اثبات رابطه ميان اين فلز راديواكتيو و مشكلات بهداشت در ميان عراقي‌ها كار سختي است.

تسهيلات پزشكي عراق محدود هستند،‌ و نگهداري دقيق آمار بهداشت در طول سال‌هاي كشتار قومي ناممكن بوده است.

به خصوص در بصره كه سال‌ها جنگ آن را مبتلا كرده بود، و در آلودگي صنعتي و كشاورزي آن را در بر گرفته است، براي دكترها مشكل است كه علل خاص سرطان را شناسايي كنند.

مردم بصره در طول سال‌ها در ميان توده‌هاي آهن‌قراضه از جمله پس‌ماندهاي جنگ، زندگي كرده‌اند،‌ پوسته‌هاي زنگ‌زده با بادها كنده مي‌شوند و به خانه‌ها، غذا و ريه‌هاي مردم وارد مي‌شوند.

بشري علي، از اداره پيشگيري از پرتوتابي وزارت محيط زيست عراق مي‌گويد:‌ اطلاعات ما بيانگر آن است كه بيش از 200 كيلومتر مربع زمين در جنوب بصره حاوي بقاياي جنگي هستند، كه برخي از آنه با اورانيوم ضعيف‌شده آلوده هستند.

يك گزارش ژورنال پزشكي دانشگاه بصره نشان داد كه "افزايش عمده‌اي" در ميزان مرگ‌هاي ناشي از سرطان رخ نداده است، اما نسبت كودكاني بر اثر سرطان در بصره مرده‌اند، در مقايسه با سال 1989 در سال‌هاي 1997 و 2005 به ترتيب 65 و 60 درصد افزايش نشان مي‌‌دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12411s, 18q