ايدز، دنيا را به خطر انداخته

۱۳۸۸/۰۹/۱۶ - ۱۱:۲۹ - کد خبر: 18327
ايدز، دنيا را به خطر انداخته
هر روز 8 هزار نفر در اثر ابتلا به ايدز مي‌ميرند و هر سال4 ميليون و 300 هزار نفر به مبتلايان اضافه مي‌شوند.

در تمام دنيا تقريباً40 ميليون نفر آلوده به ويروس ايدز هستند. در سال 2006،
2 ميليون و 900هزار نفر در اثر ابتلا به ايدز كشته شده‌اند‌. اين آمار ترس‌آور و خارج از تصور است‌.

اين آمار از طرف سازمان ملل متحد در كنفرانس ايدز 2008 كه در مكزيكوسيتي با حضور بان‌كي‌مون- دبير‌كل سازمان ملل متحد- برگزار شد عنوان شد.

ويروس ايدز به قول عاميانه، اين سفير بدبختي، چنان پيشرفت كرده كه هم‌اكنون به كشور‌هاي پرجمعيت دنيا مثل روسيه‌، چين و هندوستان رسيده و در حال حاضر در آسيا تعداد مبتلايان به اين ويروس به ميزان 15 سال گذشته در آفريقا رسيده. پيترپيوت، سرپرست بخش ايدز در سازمان ملل مي‌گويد‌: اگر حكومت‌ها همچنان به بي‌توجهي خودشان ادامه دهند و اقدامي در جهت جلوگيري از اين بيماري نكنند به‌زودي شاهد مرگ دسته جمعي در سراسر دنيا خواهيم بود‌.

تعداد زيادي از افراد دست به‌خود فريبي مي‌زنند و تصور مي‌كنند كه ايدز بيماري‌اي است كه فقط همجنس‌بازان و معتادان به آن مبتلا مي‌شوند،در حالي‌كه اين تصور كاملاً غلط است‌.گروهي هم تصور مي‌كنند كه فقط سياهپوستان يا افراد فقير به اين بيماري مبتلا مي‌شوند.

متأسفانه ترسي كه انسان‌ها از اين بيماري داشتند در دنيا كاهش پيدا كرده است‌، خصوصاً جوانان كه بيشتر از همه بايد مواظب خودشان باشند، به‌همين دليل در بعضي از كشور‌هاي اروپايي هم تعداد مبتلايان به ايدز افزايش يافته‌، اين آلودگي روز به روز گسترش مي‌يابد و حتي با بستن مرز‌ها هم نمي‌توانيم جلوي آن‌را بگيريم؛ زيرا گسترش اين بيماري مرزي نمي‌شناسد.

هيچ‌كس نمي‌تواند ادعا كند كه اين بيماري محدود به آفريقا، قزاقستان‌، تايلند‌، روسيه يا اوكراين است. سازمان ملل به همه كشور‌هاي جهان اخطار مي‌كند كه اين اپيدمي با سرعت غيرقابل كنترلي در حال افزايش است و از همه وحشت‌انگيز‌تر گسترش آن در هندوستان است كه تعداد بيماران آلوده به اين ويروس را حدوداً 5 ميليون و100 هزار نفر اعلام كرده‌اند.

دومين كشور، آفريقاي جنوبي است‌. اگر آفريقاي جنوبي اقدامي در جهت جلوگيري از گسترش اين بيماري نكند، به‌زودي دنيا شاهد فاجعه‌اي شبيه كشور هند خواهد بود زيرا در هند بيماران مبتلا هم‌اكنون به مرحله مرگ رسيده‌اند. هندوستان در حال حاضر شاهد بيمارستان‌هاي مملو از مبتلاياني است كه در مراحل آخرشان هستند‌، جسدهاي مردگاني كه هنوز به خاك سپرده نشده‌اند يا در انتظار سوزاندن هستند همه جا را پر كرده و در قبرستان‌ها جاي دفن به‌ندرت پيدا مي‌شود. از همه غم‌انگيز‌تر سرنوشت نا‌معلوم 12 ميليون كودك بي‌سرپرستي است كه از والدين مبتلا به ايدز باقي مانده‌اند و متأسفانه
روز به روز تعدادشان افزايش مي‌يابد. در بعضي از مناطق ميانگين عمر مردم به
40 سال رسيده.

در زامبيا تعداد معلماني كه در هر سال مي‌‌‌ميرند دو برابر فارغ‌التحصيلان معلمي است.
در مالاوييا خانواده‌هاي كشاورز در گرسنگي به سر مي‌برند زيرا در اثر مرگ كارگران مزارع ،كارگر كمي براي كمك به زراعت و جمع‌آوري محصول وجود دارد. متخصصان معتقدند يكي از دلايل افزايش مرگ‌و‌مير در اين مناطق به‌علت عدم‌همكاري كليساي كاتوليك است.
ايدز ! بدبختي را افزايش مي‌دهد.

ايدز! باعث افزايش بودجه سلامتي مي‌شود.
ايدز! مانع پيشرفت دنياست‌.

ايدز همانطور كه سيستم مقاومتي بدن را نابود مي‌كند با آلوده شدن مردم بافت اجتماعي را نابود مي‌كند و به مرور آن‌قدر آدم‌ها مي‌ميرند كه همه جا را سكوت بر مي‌دارد و درست شبيه زماني مي‌شود كه طاعون تمام اروپا را گرفته بود.

سازمان جاسوسي آمريكا (سيا) در بهار سال 2001 ميلادي بيماري ايدز را بزرگ‌ترين نابود‌كننده دمكراسي و امنيت و ثبات در آفريقا اعلام كرد، ولي در پاييز 2001 و بعد از فاجعه 11 سپتامبر همين سازمان، تروريسم را بزرگ‌ترين نابود‌كننده دنيا اعلام كرد‌؛ با اينكه ميلياردها نفر از مردم كره زمين خودشان را در تهديد تروريسم نمي‌بينند بلكه آنها فقر‌، گرسنگي‌، آلودگي به ايدز را بزرگ‌ترين نابود‌كننده بشريت مي‌شناسند.

از سال 1981 كه ويروس ايدز شناخته شده تا حالا حدود 20ميليون نفر در اثر ابتلا به اين بيماري قرباني شده‌اند‌. متخصــصــان پيـــش‌بيني مي‌كنند كه اگر وضع به اين صورت پيش رود‌، طي 20 سال آينده تعداد قربانيان اين ويروس به تعداد كشته شدگان در جنگ جهاني دوم برسد.

استفان لوئيز، نماينده ويژه سازمان ملل مي‌گويد: فاجعه نيويورك باعث مرگ اسفبار 3هزار انسان شد؛ آنها در اثر يك عمل تروريستي قرباني شدند و درست چند روز بعد از اين فاجعه در دنيا صحبت از ميليارد‌ها دلار در جهت مبارزه با تروريسم جهاني به ميان آمد، در حالي‌كه در همان سال 2001، 2ميليون و300 هزار نفر در آفريقا قرباني بيماري ايدز شدند‌. سازمان ملل بايد براي جلوگيري از گسترش اين ويروس كه هر سال باعث مرگ چند ميليون انسان مي‌شود به التماس و گدايي بيفتد تا چند ميليون دلار به اين پروژه كمك شود كه اين واقعاً باعث تأسف است.

چه بايد كرد؟

متخصصان معتقدند نخستين قدم آگاه كردن مردم است و دومين قدم باز هم آگاه كردن مردم است و سومين قدم هم باز هم آگاهي دادن به مردم است‌؛ ضمناً در اختيار گذاشتن داروي ارزان براي همه مبتلايان به ايدز مي‌تواند حداقل مانع ابتلاي نوزادان در شكم مادر شود‌ و زندگي بيمار را راحت‌تر و كمي طولاني‌تر مي‌كند. با اين روش مي‌توان از 2جهت جلوي گسترش اين بيماري وحشتناك را گرفت‌. كشور‌هايي مثل اوگاندا‌، استراليا، تايلند و برزيل ثابت كرده‌اند كه اين روش قابل اجرا و موفقيت‌آميز است‌.

متأسفانه در هند و اوكراين شاهد همان اشتباهاتي هستيم كه در آفريقا اتفاق افتاد. در آفريقا يكي از دلايل گسترش اين ويروس مرگ‌آور اعتقادات آفريقاييان به خرافات همچنين دروغگويي و بر‌خورد غيرمنطقي مسئولان با اين بيماري بوده است، به‌همين دليل آمار قربانيان اين بيماري در آفريقا دور از تصور انساني است.

رئيس‌جمهوري قبلي روسيه در سخنراني‌اي كه به مناسبت وضعيت كشورش داشت فقط يك‌بار در‌باره ايدز صحبت كرد‌ و بودجه‌اي كه اين كشور در جهت مبارزه با گسترش ايدز پيش‌بيني كرده سالانه فقط 3ميليون و900 هزار دلار است‌، در حالي‌كه كشور برزيل براي اين مبارزه سالانه 300 ميليون دلار پيش‌بيني كرده است.

استفان لوئيز مي‌گويد: همين كه بسياري از كشور‌ها از شركت در كنفرانس سالانه ايدز عذر‌خواهي مي‌كنند دليل روشني بر بي‌توجهي است و حتماً از نظر اين كشور‌ها مسئله‌اي مهم‌تر از اپيدمي جهاني وجود دارد كه آنها مايل به شركت در اين كنفرانس نيستند‌. او معتقد است هر چه حكومت‌ها بيشتر تامل كنند و به مسائل ديگر اهميت بدهند و به اين آلودگي جهاني مرگ آور بي‌توجهي كنند، در حقيقت مرگ ميليون‌ها انسان را به جلو انداخته‌اند و تمام اين علائم نشان‌دهنده ارزش قائل نشدن براي انسان و انسانيت است.

بيماري ايدز در ايران

براساس آمارهاي سازمان‌هاي مسئول، در ايران 94درصد مبتلايان به ايدز را مردان و 4/3درصد را زنان تشكيل مي‌دهند وبا توجه به اينكه 27درصد جمعيت ايران جوان هستند و در اين سنين احتمال تماس‌هاي جنسي آلوده وجود دارد،آگاهي دادن اين گروه اجتماعي را بايد در اولويت قرار داد. بنا به‌نظر صاحب‌نظران بهترين وسيله آگاهي دادن بي‌پرده مردم خصوصاً نوجوانان و جوانان دختر و پسر از طريق چاپ بروشور‌هاي مخصوصي است كه بايد به‌صورت رايگان در دبيرستان‌ها، دانشگاه‌ها و بيمارستان‌ها‌، مطب پزشكان و ايستگاه‌هاي مترو در اختيار عامه قرار گذاشته شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.35674s, 18q