احتمال موج سنگین آنفلوآنزای آ با شروع فصل زمستان

۱۳۸۸/۰۹/۱۶ - ۱۱:۳۱ - کد خبر: 18330
احتمال موج سنگین آنفلوآنزای آ با شروع فصل زمستان
دکتر محمد مهدی گویا در رابطه با موج سوم اين بيماري به دنبال بازگشت حجاج بيت‌الله الحرام به كشور، گفت: احتمال اينكه حجاج پس از بازگشت به كشور به آنفلوآنزاي آ مبتلا شوند وجود دارد، اما اين ابتلا موج سنگين بيماري را ايجاد نمي‌كند.

به گزارش ابسنا دکتر گویا با بيان اين كه ايران موج سنگين اول آنفلوآنزاي نوع A را پشت سر گذاشته است، گفت: اين بيماري شش تا هفت موج خواهد داشت.

موج اول اين بيماري به بازگشت حجاج حج عمره مربوط مي‌شد كه خيلي سنگين نبود. موج سنگين دوم بیماری همزمان با بازگشايي مدارس در كشور بود.

از آنجا كه موارد ابتلا به اين بيماري در زمان حج تمتع در عربستان كم بوده، بازگشت حجاج به كشور نبايد موج سنگين اين بيماري را به دنبال داشته باشد. اما فصل زمستان، كشور را با يك موج سنگين ديگر اين بيماري مواجه مي‌كند.

وي بروز آنفلوآنزاي نوع A در مردان و زنان كشور را يكسان عنوان كرد و در رابطه با پراكندگي جغرافيايي اين بيماري در كشور گفت: آنفلوآنزاي نوع A در سراسر كشور مشاهده مي‌شود اما در برخي مناطق بيشتر و در برخي مناطق كمتر.

به عنوان مثال در ابتداي امر بروز اين بيماري در استان‌هايي مانند قم، سيستان و بلوچستان ، مازندران، گلستان و زنجان بيشتر از ديگر مناطق مشاهده مي‌شد. در مجموع در ابتدا بروز آنفلوآنزای A در نيمه شرقي كشور بيشتر از ديگر مناطق بود اما اكنون اين بيماري در استان‌هايي نظير اصفهان و خوزستان بيشتر فعال است.

دكتر گويا در رابطه با آخرين شمار دانش‌آموزان فوت شده به دليل بيماري آنفلوآنزاي A گفت: آمار وزارت بهداشت در رابطه با آنفلوآنزاي ّA آمار سني است. اما بر اساس آمار ارايه شده از سوي وزارت آموزش و پرورش تاكنون 15 دانش‌آموز كشور بر اثر اين بيماري جان خود را از دست داده‌اند.

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت در پايان بر گزارش دهي مستمر ايران از موارد ابتلا و فوت ناشي از آنفلوآنزاي نوع A به سازمان جهاني بهداشت تاكيد كرد و گفت: اين در حالي است كه ديگر كشورهاي منطقه گزارش دهي منظمي ندارند. به عنوان مثال عربستان سعودي از دهم شهريور ماه موارد اين بيماري را گزارش نداده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.42317s, 18q