حاجيان بيمار هم خواهيم داشت

۱۳۸۸/۰۹/۱۶ - ۱۱:۳۲ - کد خبر: 18331
حاجيان بيمار هم خواهيم داشت
دكتر محمدتقي حلي‌ساز، رئيس مركز پزشكي حج اعلام كرد:

هيچ كدام از حاجيان مبتلا به آنفلوانزاي نوع آ نيستند و من به ياد نمي‌آورم در سال‌هاي گذشته از نظر سلامتي حجاج تاكنون وضعيتي مشابه امسال وجود داشته باشد.

وي گفت: شرايط حجاج ايراني از نظر سلامتي استثنايي است و با توجه به شرايطي كه از قبل پيش‌بيني مي‌شد اين موضوع چيزي شبيه يك معجزه است.

هفته گذشته اين خبر در حالي منتشر شد كه چند روز بعد از آن معاون مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت از تشديد اقدامات كنترلي آنفلوانزاي نوع آ در فرودگاه‌هاي كشور خبر داد.

دكتر محمود نبوي اظهار داشت: پايگاه‌هاي بهداشت مراقبت مرزي در فرودگاه‌هاي كشور به‌صورت شبانه‌روزي مشغول فعاليت هستند.

وي با تاكيد بر به كارگيري حداكثر ظرفيت و توان نيروهاي بهداشتي و درماني در سطح كشور براي كنترل بيماري آنفلوانزاي نوع آگفت: در حال حاضر پايگاه‌هاي بهداشت مراقبت مرزي در فرودگاه‌هاي كشور به‌صورت شبانه‌روزي مشغول فعاليت هستند.

معاون مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت به بازگشت حجاج از مراسم معنوي حج تمتع به كشور اشاره كرد و افزود: حدود 65 هزار حاجي از طريق 17 فرودگاه وارد كشور مي‌شوند كه دستورالعمل لازم در ارتباط با كنترل و شناسايي حاجيان بيمار و مشكوك به آنفلوانزا به تمامي اين فرودگاه‌ها ارسال شده است.

حالا شايد اين سؤال پيش بيايد كه اگر قرار است هيچ بيماري در بين حاجيان امسال بنا به گفته رئيس مركز پزشكي حج نداشته باشيم پس لزوم اين همه اقدامات كنترلي در مرزها و فرودگاه‌هاي كشور چيست؟

البته در اين ميان متخصصان عفوني اين ادعا را كاملا بي‌پايه و اساس مي‌دانند و معتقدند در مورد شيوع آنفلوانزاي نوع آ در بين حاجيان امسال به‌هيچ‌وجه نمي‌توان حكم كلي داد؛

به‌طوري‌كه دكتر مسعود مرداني، عضو كميته كشوري آنفلوانزا و متخصص بيماري‌هاي عفوني در اين‌باره به خبرنگار همشهري مي‌گويد: امسال گرچه در انتخاب حجاج غربالگري صورت گرفت به‌طوري كه افراد در معرض خطر شامل افراد بالاي 65 سال، زنان باردار و كودكان و بيماران قلبي – عروقي به حج فرستاده نشدند، ولي ادعاي اينكه بگوييم هيچ كدام از حاجيان مبتلا به آنفلوانزاي نوع آ نيستند كاملا كذب است.

چون اگرچه متوسط بروز بيماري در حاجيان امسال نسبت به سال‌هاي گذشته كمتر است ولي اين‌طور هم نيست كه بگوييم ميزان بروز اين بيماري در اين دسته كاملا صفر است.

وي به آمارهاي غلط گزارش شده در اين ميان نيز اشاره مي‌كند و توضيح مي‌دهد: علاوه بر اين، ادعاي غلط ديگري نيز شنيده شده و آن اين است كه در تاريخ 9 آذر ماه كشور عربستان اعلام كرد كه 73 مورد حاجي مبتلا به آنفلوانزاي نوع آ شده‌‌اند و 5 مورد از آنها فوت كرده‌اند. از اين 5 مورد هم 4 نفر سابقه بيماري زمينه‌اي داشته‌اند.

و اين آمار از نظر ما با سيل ميليوني حجاج امسال به هيچ وجه نمي‌تواند حقيقت داشته باشد. چون در حج ارتباط حاجيان بسيار تنگاتنگ است و علاوه بر آن آمار مبتلايان فقط از طريق موارد آزمايش شده اعلام مي‌شود و اين در حالي است كه خيلي از موارد مشكوك مورد نمونه‌گيري قرار نمي‌گيرد و در نتيجه شناسايي هم نمي‌شود.

آماده‌باش 2 بيمارستان در تهران

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي ايران گفت: بهداشت فرودگاه مهرآباد تحت پوشش اين دانشگاه است و در حال حاضر 2 بيمارستان شهداي يافت‌آباد و حضرت رسول(ص) براي پذيرش حاجيان بد‌حال مبتلا به آنفلوانزاي نوع آ آماده باش هستند.

به گزارش فارس، فخرالسادات امامي اظهار داشت: در حيطه دانشگاه علوم پزشكي تهران 187 مورد ابتلا به آنفلوانزاي نوع آ را شاهد بوديم و اين تعداد از2 هزار و 900 مورد پيگيري مشخص شدند.

وي با بيان اينكه 10 مورد فوتي در حيطه اين دانشگاه رخ داده است، خاطرنشان كرد: در زمينه پيشگيري از ابتلا به اين عارضه و آموزش پزشكان و پرستاران، دانشگاه علوم پزشكي ايران پيشقدم بوده است و در ارتباط با آموزش الكترونيكي درباره آنفلوانزاي نوع آ ،2 هزار و 700 نفر ثبت نام كرده‌اند كه 2 هزار و 400 نفر در جلسات آن شركت كرده و هزار و 900 نفر قبول شدند.

امامي ادامه داد: بيش از 500 هزار نفر را تاكنون تحت پوشش آموزش آنفلوانزاي نوع آ قرار داده‌ايم كه اين افراد از مسئولان بهداشتي و درماني تا آحاد مختلف مردم بودند.

امامي با بيان اينكه فرودگاه مهرآباد تحت پوشش اين دانشگاه است، گفت: براي 40هزار رفت و 30 هزار برگشت خطوط هواپيمايي اين فرودگاه پمفلت‌هاي‌ آموزشي تكثير و توزيع شد. وي گفت: در اين مدت به 14 هزار نفر كه عموماً افراد در معرض خطر بودند واكسن آنفلوانزاي فصلي تزريق شد و بيش از 11 هزار داروي درمان آنفلوانزاي نوع آتجويز شد.

وي درخصوص بازگشت حجاج از سفر حج گفت: حاجيان تا يك هفته ديد و بازديدها و وليمه‌ خود را به تاخير بيندازند. وي خاطرنشان كرد: در حال حاضر 2 بيمارستان شهداي يافت آباد و حضرت رسول(ص) در آمادگي كامل براي پذيرش افراد بد‌حال مبتلا به آنفلوانزاي نوع آ در بازگشت حجاج هستند كه اين دو بيمارستان ويژه حجاج است ولي همه بيمارستان‌هاي تحت پوشش اين دانشگاه طبق دستورالعمل كشوري موظف هستند كه 10 درصد تخت‌هاي خود را به‌صورت شناور در اختيار مبتلايان به آنفلوانزاي نوع آ قرار دهند.

غربالگري تمام حجاج ضرورت ندارد

عضو كميته كشوري آنفلوانزا كه از طرف وزارت بهداشت به عربستان اعزام شده گفت: حجاج ايراني در سلامت هستند. شيوع آنفلوانزا در بين آنان صحت ندارد و لازم نيست وزارت بهداشت طرح غربالگري آنفلوانزا را براي تمام حجاج اجرا كند.

حسين حاتمي، عضو كميته كشوري آنفلوانزا و رئيس دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت: با توجه به اينكه بسياري از موارد اوليه آنفلوانزاي جديد در فصل تابستان و اوايل پاييز سال‌جاري از طريق كساني كه از سفر حج عمره به كشورهاي اسلامي و ازجمله به جمهوري اسلامي بازگشته بودند ايجاد شده بود و بيم آن مي‌رفت كه در حج تمتع نيز چنين اتفاقي تكرار شود يا بيماري باعث تهديد سلامت زائران ايراني شود،

معاونت سلامت وزارت بهداشت تصميم گرفت علاوه بر تمهيداتي كه سازمان حج و زيارت كشور در نظر گرفته بود يك گروه علمي - اجرايي از استان‌هاي پرمخاطره كشور شامل 2 نفر از اعضاي كميته كشوري آنفلوانزا و 3 نفر از اعضاي هيأت ممتحنه تخصصي و فوق‌تخصصي بيماري‌هاي عفوني، 2 نفر از معاونان بهداشتي دانشگاه‌ها و كارشناسان خبره بهداشت محيط را با برنامه‌ريزي‌هاي بهداشتي - درماني لازم به عربستان اعزام كند.

عضو كميته كشوري آنفلوانزا افزود: ما به‌عنوان اعضاي گروه اعزامي وزارت بهداشت در همان روزهاي اول ورود به مدينه متوجه شديم موج همه‌گيري آنفلوانزا كه ماه‌ها قبل در كشور عربستان آغاز شده و باعث انتشار بيماري به ساير كشورهاي اسلامي شده بود در عربستان فروكش كرده و اين كشور را پشت سر گذاشته است و لذا اين موضوع را با مسئولان پزشكي حج و زيارت جمهوري اسلامي در عربستان و برخي از مسئولان وزارت بهداشت در جمهوري اسلامي در ميان گذاشتيم و اين نويد را داديم كه انتظار نمي‌رود حجاج ايراني با مخاطره‌اي مواجه شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.73226s, 18q