كمبود ماده تست تزريق پني‌سيلين، يك مشكل كشوري است

۱۳۸۸/۰۹/۱۷ - ۱۱:۲۴ - کد خبر: 18343
كمبود ماده تست تزريق پني‌سيلين، يك مشكل كشوري است
سرور طهماسبي، مسؤول فني داروخانه بيمارستان ولي‌عصر زنجان در پاسخ به پيگيري‌هاي خبرنگار ايسنا در اين زمينه مي‌گويد: محلول اصلي براي تست پني سيلين، ماده اي است که بنا بر اظهارات معاونت غذا و داروي کشور، هرگز اين ماده وارد کشور نشده است.

سرور طهماسبي با بيان اين که معاونت درمان کشور جهت جبران نبود ماده اصلي تست پني سيلين، طي نامه اي پني سيلين کريستال را جايگزين اين ماده کرده است، اظهار مي کند: پني سيلين کريستال که توسط شرکت هاي داروسازي داخلي توليد مي شد، هم اکنون توليد نمي شود. البته تصميم گرفته شد كه اين ماده به كشور وارد شود که به دليل وجود مشکل در واردات، اين ماده در بازار کمياب شده است و يا ميزان آن بسيار محدود است.

وي با اشاره به نبود محلول پني سيلين کريستال در اورژانس بيمارستان وليعصر، اظهار مي کند: بخش پرستاري اين بيمارستان از تزريق پني سيلين به بيماران بدون تست با پني سيلين کريستال امتناع مي کند و خواستار دستور کتبي و مستند در اين خصوص است لذا مقرر شده است طي روزهاي آينده کميته دارو و درمان در اين راستا در استان تشکيل شود و موارد طي مصوبه‌اي به بخش پرستاري ابلاغ شود.

اين مقام مسؤول پني سيلين کريستال را دارويي مورد استفاده براي برخي بيماران بستري عنوان مي‌كند و اضافه مي کند: کمبود اين دارو علاوه بر تزريق پني سيلين در برخي بخش‌ها نيز مشکل آفرين است.

طهماسبي با بيان اين که برخي از متخصصين به طور کلي پني سيلين کريستال را ماده مناسبي براي تست نمي دانند، يادآور مي شود: معاونت درمان کشور عنوان كرده است که باقيمانده اين ماده پس از مصرف تا بيش از 24 ساعت قابل نگهداري نيست و بايد دور ريخته شود.

وي ضمن اشاره به کمبود پني سيلين کريستال در سطح کشور، خاطرنشان مي کند: اين امر صرفاً به بيمارستان ولي‌عصر مربوط نمي‌شود و با بررسي مي‌توان پي برد که هم اكنون در مطب‌ها و مراکز تزريقاتي خارج از بيمارستان نيز اين ماده براي تست قبل از تزريق پني سيلين به کار نمي‌رود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.92562s, 19q