زمستان سختي پيش روي وزارت بهداشت است

۱۳۸۸/۰۹/۱۷ - ۱۱:۲۵ - کد خبر: 18344
زمستان سختي پيش روي وزارت بهداشت است
دكتر امامي رضوي در آيين افتتاح بيمارستان سيدالشهدا اروميه، افزود: هزينه اقدامات پيشگيرانه در دولت نهم قابل ملاحظه است و در اين زمينه اقدامات خوبي جهت جلوگيري از ابتلاي افراد به برخي از نارسايي‌هاي جسمي در آينده شده است.

وي ادامه داد: طي 4 سال اخير كاشت حلزون گوش كودكان در كشور به ميزان قابل توجهي افزايش يافته است؛ به طوري كه در سالهاي 85 و 86، 600 مورد، در سال 87، 480 مورد و در سال جاري نيز تاكنون 400 مورد بوده است كه اين امر باعث اصلاح شنوايي اين كودكان در آينده خواهد شد. اين در حالي است كه كاشت حلزون گوش براي هر فرد 30 ميليون تومان است.

معاون سلامت وزير بهداشت همچنين يكي از اقدامات پيشگيرانه مناسب دولت را پيشگيري از غده تيروئيد در كودكان اعلام كرد و افزود: تاكنون سه هزار مورد از اين نوع پيشگيري در كشور صورت گرفته است كه اين امر باعث جلوگيري از عقب ماندگي ذهني اين افراد در بزرگسالي خواهد شد.

امامي رضوي با اشاره به افزايش خدمات فوق تخصصي در كشور يادآور شد: تا چند سال پيش در حوزه درماني قلب تنها چند مركز در تهران فعاليت مي‌كردند اما امروز فعاليت اين حوزه به ساير استانها گسترش يافته است؛ به طوري كه هم اكنون 16 بيمارستان در استانهاي مختلف كشور به بيماران قلبي ارائه خدمات مي‌كنند.

وي با اشاره به اينكه حوزه سلامت در كشور نيازمند همكاري تمامي دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط با بهداشت مردم است، عنوان كرد: افزايش سطح سواد مردم، تامين آب آشاميدني سالم، دسترسي سهل و آسان مردم به مراكز خدمات درماني مناسب، بهبود وضعيت راه‌ها و جاده‌هاي كشور، تخصيص اعتبارات مناسب براي حوزه سلامت از جمله مشكلاتي هستند كه در صورت رفع آنها ميزان اميد به زندگي در افراد جامعه بالا خواهد رفت.

امامي رضوي با اعلام اين كه امروز اميد به زندگي در كشور براي بانوان 73 سال و مردان 71 سال است، افزود: اين ميزان اميد ناشي از اقدامات صورت گرفته از سوي دستگاه‌هاي اجرايي كشور در ساليان گذشته است كه ثمره آن را امروز شاهد هستيم.

معاون سلامت وزارت بهداشت با بيان اينكه ميزان اعتبارات تخصيص يافته به حوزه سلامت در كشور كم است،‌اظهار كرد: در دولت نهم ميزان اعتبارات تخصيص يافته به اين بخش از 6 درصد به 7 درصد رسيد اما اين در حالي است كه معتقد به افزايش اين رقم به 5/8 درصد هستيم و اين امر لزوم توجه بيشتر نمايندگان به آن را مي‌طلبد.

امامي رضوي با بيان اينكه زمستان پيش رو فصلي سخت براي وزارت بهداشت و درمان خواهد بود، افزود: عدم پرداخت طلب بيمارستان‌ها از سومي بيمه‌ها باعث بوجود آمدن مشكلات فراوان مالي و كمبود اعتبارات براي بيمارستان‌ها شده است كه لازم و ضروري است در اين زمينه هرچه سريعتر چاره انديشي اساسي صورت گيرد.

وي با اشاره به اينكه رسيدگي به وضعيت بيمه‌ها برعهده وزارت بهداشت نيست، عنوان كرد: اين امر مربوط به وزارتخانه ديگري است اما مي‌توان با ايجاد همكاري و هماهنگي ما بين دستگاه‌هاي اجرايي مشكلات مطروحه در اين امور را تا حدودي رفع كرد.

معاون سلامت وزارت بهداشت و درمان با بيان اينكه اصلاح مديريت‌ها و ايجاد هماهنگي مابين دستگاه‌هاي اجرايي ضروري‌تر از افزايش اعتبارات است، تصريح كرد: در قانون بودجه سال جاري براي مكفي بودن اعتبارات حوزه سلامت مصوب شده بود 7 درصد از حقوق افراد لشگري و كشوري كسر و به بيمه‌ها تعلق يابد اما چنين اقدامي تاكنون صورت نگرفته است كه بازهم با عدم هماهنگي دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط است.

امامي رضوي در خاتمه با اشاره به اينكه با وجود مشكلات فراوان در فراروي وزارت بهداشت و درمان اما اقدامات خوبي صورت گرفته است، افزود: با همكاري خيرين، وزارت بهداشت و درمان تلاش شده تا با احداث بيمارستان‌هاي جديد، كمبود در اين زمينه را تا حدودي رفع نمايد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.41373s, 18q