براي يادگيري بهتر از خواب خود نزنيد!

۱۳۸۸/۰۹/۱۷ - ۱۱:۲۸ - کد خبر: 18348
براي يادگيري بهتر از خواب خود نزنيد!
يادتان نيست دسته کليدتان را کجا گذاشته‌ايد؟ صداي "جرنگ جرنگ" آن را ضبط کنيد و وقتي خواب هستيد از کسي بخواهيد آن را برايتان پخش کند اين کار به شما کمک خواهد کرد که گمشده خود را پيدا کنيد.

اين مطالعه توسط متخصصان اعصاب دانشگاه نورت وسترن انجام شد تا مشخص شود آيا صداها مي‌توانند در يادآوري بهتر به افراد کمک کنند يا نه.

براي اجراي اين آزمايش متخصصان از شرکت کنندگان خواستند محل قرارگيري 50 تصوير را که هر کدام با صداي مخصوص خودش روي صفحه کامپيوتر به آنها نمايش داده مي‌شد را به خاطر بسپارند؛ براي مثال تصوير گربه با صداي "ميو" همراه بود و کليد با صداي جرنگ جرنگ. بعد از اين مرحله شرکت‌کننده‌ها کلاه‌هاي مخصوص براي اندازه‌گيري فعاليت مغز پوشيدند و از آنها خواسته شد که بخوابند.

محققان امواج مغز افراد را کنترل مي‌کردند هنگامي که آنها به خواب عميق فرو رفتند، 25 مورد از صداهاي مربوط به تصاوير را با صدايي بسيار آرام براي آنها پخش کردند.

وقتي که شرکت‌کننده‌ها از خواب بيدار شدند گفتند که هيچ صدايي را نشنيده‌اند ولي بررسي‌ها نشان داد که اين افراد محل 25 تصويري که صداي مربوط به آن را در خواب شنيده بودند سريعتر به خاطر مي‌آوردند.

از دو قرن گذشته توجه دانشمندان به خواب و تاثير آن روي حافظه، قدرت يادآوري و يادگيري جلب شده است و يک دهه است که آنها به اين نتيجه رسيده‌اند حافظه و خواب با هم ارتباط دارند و استدلالي که براي آن مي‌آورند اين است که مغز هنگام خواب عميق، تجربيات روزانه را مرور مي‌کند و اين کار باعث تقويت حافظه و قدرت يادآوري مي‌شود.

گرچه هنوز راه طولاني اي براي درک کامل تاثير خواب روي حافظه پيش روست اما دانشمندان روي اين نکته تاکيد مي‌کنند که خواب کم زيان آور است و خواب عميق در آمادگي ذهن و حافظه براي يادگيري روز بعد بسيار مهم است. يعني کساني که از خواب خود مي‌زنند آمادگي کمتري براي يادگيري دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13258s, 18q