مصرف مكرر دهان شويه، خطر بروز سرطان دهان را تشديد مي‌كند

۱۳۸۸/۰۹/۱۷ - ۱۱:۲۸ - کد خبر: 18349
مصرف مكرر دهان شويه، خطر بروز سرطان دهان را تشديد مي‌كند
محلولهاي دهان شويه اغلب براي درمان عفونتها و التهاب‌هاي دهان و دندان توصيه مي‌شوند اما در يك پژوهش جديد محققان استراليايي اعلام كرده‌اند كه استفاده زياد و دائمي از اين محلولها كه بر اساس الكل تهيه مي‌شوند، خطر ابتلا به سرطانهاي دهاني را تشديد مي‌كند.

محققان دهان و دندان دانشگاه كوئينزلند و دانشگاه ملبورن در استراليا خاطرنشان كردند: هرچند بسياري از دهان شويه‌ها در كنترل پلاك‌ها و عفونتهاي دنداني مفيد هستند اما بايد فقط براي مدت كوتاهي استفاده شوند.

اين كارشناسان هشدار دادند: در بين افرادي كه از اين محلولها استفاده مي‌كنند خطر ابتلا به سرطانهاي دهان و دندان در افراد سيگاري 9 برابر و در افرادي كه الكل مصرف مي‌كنند تا 5 برابر افزايش مي‌يابد.

همچنين كارشناسان هشدار دادند: در افراد غيرالكلي و غيرسيگاري هم استفاده مكرر از دهان شويه احتمال بروز اين سرطان را تا 5 برابر تشديد مي‌كند.

محققان تاكيد كردند: انواعي از دهان شويه‌ها كه حاوي بيش از 20 درصد الكل هستند مي‌توانند عوارض مضر و نامطلوب ديگري نيز داشته باشند مثلا ممكن است باعث بروز التهاب لثه‌ها يا لكه‌هاي قرمز رنگ و تخريب سلولها در بافت پوششي دهان شوند.

بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه بسياري از دهان شويه‌هاي موجود در بازار حاوي 26 درصد الكل هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.55287s, 18q