زندگي آپارتمان نشيني، كمبود ويتامين D را در كشور افزايش داده است

۱۳۸۸/۰۹/۱۷ - ۱۱:۲۹ - کد خبر: 18351
زندگي آپارتمان نشيني، كمبود ويتامين D را در كشور افزايش داده است
دكتر بهمن قادريان در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: بسياري از زنان و حتي مردان در كشور به كمبود ويتامين D مبتلا هستند كه علت آن كاهش مصرف مواد غذايي حاوي ويتامين D و همچنين قرار نگرفتن در معرض نور آفتاب است.

وي افزود: ويتامين D نقش بسيار مهمي را در بدن انسان ايفا مي‌كند و كمبود اين ويتامين عوارضي مانند بروز بيماري‌هاي قلبي عروقي، بروز التهاب و تشديد ديابت را در پي خواهد داشت.

قادريان تصريح كرد: همچنين در برخي مناطق، ويتامين D در چرخه منطقه وجود ندارد و در نتيجه اين ويتامين در مواد غذايي به شدت كاهش مي‌يابد. طبق تحقيقي كه در كشور قطر انجام شده، كمبود ويتامين D در بيش از 90 درصد جمعيت اين كشور شايع است.

وي خاطرنشان كرد: زنان به دليل نوع پوشش و استفاده بيش از حد از كرم‌هاي ضد آفتاب كمتر در معرض نور آفتاب قرار مي‌گيرند؛ بنابراين لازم است كه در طول روز در حياط منزل و يا اتاق‌هاي آفتاب‌گير خانه در معرض نور آفتاب قرار گيرند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي ‌شاپور اهواز اظهار كرد: اگر چه قرار گرفتن در معرض نور آفتاب براي جذب ويتامين D مفيد است ولي قرار گرفتن طولاني مدت در نور آفتاب نيز خطر سرطان پوست را افزايش مي‌دهد.

وي با توصيه به اين كه از كرم ضد آفتاب نيز در حد لزوم استفاده شود، گفت: زندگي آپارتمان نشيني و از بين رفتن حياط خانه‌ها در افزايش ميزان كمبود ويتامين D موثر بوده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.54807s, 18q