وزارت بهداشت مسووليت نصب دستگاه‌هاي خودپرداز سرنگ را نپذيرفت

۱۳۸۸/۰۹/۱۸ - ۱۰:۱۶ - کد خبر: 18353
وزارت بهداشت مسووليت نصب دستگاه‌هاي خودپرداز سرنگ را نپذيرفت
دكتر محمدباقر صابري زفرقندي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به دغدغه‌هاي وزارت بهداشت در مورد دستگاه‌هاي خودپرداز سرنگ و كاندوم گفت: در اين زمينه از ابتداي امر و طرح موضوع توسط اداره كل درمان دبيرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر، وزارت بهداشت دغدغه‌هايي را داشت و در جلسات مربوطه اين مسايل را بيان كرد.

وي خاطرنشان كرد: از آنجا كه اين دغدغه‌ها و نگراني‌ها برطرف نشد و احتمال عوارض جدي به ويژه هزينه‌هاي فرهنگي براي اين طرح تصور مي‌شد و با وجود برنامه‌ها و اقدامات مناسب‌تر و كارشناسي شده‌تر براي كاهش آسيب، ضرورتي براي ايجاد اين دستگاه‌ها به شكل موجود احساس نمي‌شد، وزارت بهداشت مسئوليت نصب اين دستگاه‌ها را نپذيرفت و سازمان بهزيستي اجراي آن را برعهده گرفت.

دكتر صابري زفرقندي ادامه داد: در مجموع پس از گذشت يك سال و اندي از اين طرح، يكي از مسئولان سازمان بهزيستي استان تهران ضمن انتقاد از انجام اين طرح، بر ناكارآمدي آن، خرابي دستگاه‌ها و خطر دسترسي كودكان و افراد عادي به آن و همچنين احتمال استفاده نابه‌جا از آن تاكيد كرد كه در رسانه‌هاي جمعي نيز منعكس شد. البته پيش از آن، از طرف شوراي اجتماعي كشور نيز با بررسي به عمل آمده ايراداتي به اين طرح وارد شده بود.

وي در پاسخ به سوال ايسنا در رابطه با برخي اخبار مبني بر كاهش و يا جمع‌آوري دستگاه‌هاي خودپرداز سرنگ و كاندوم، ادامه داد: هر چند پيش از شروع طرح كارشناسان وزارت بهداشت در رابطه با موارد مذكور هشدار داده و تذكرات لازم در مورد عواقب آن را يادآور شده بودند با اين حال از چرايي و چگونگي كاهش احتمالي اين دستگاه‌ها اطلاع دقيقي در دست نيست و مسووليت اجراي آن با سازمان بهزيستي و حمايت كننده اصلي آن يعني اداره كل درمان دبيرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر است.

دكتر صابري زفرقندي افزود: البته آنچه كه اخيرا در خبرها منعكس شده دلالت بر اراده برخي از مسئولان ستاد مبني بر توسعه دستگاه‌ها است و نه كاهش آن و خبرهاي منتشر شده به نقل از برخي از مسوولين امر در ستاد و بهزيستي نشان مي‌دهد گويا با تعويض شركت توليد كننده، درصدد حل مشكلات مربوطه هستند.

‌مديركل سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت ابراز اميدواري كرد كه تصميمات حوزه مواد مخدر كشور به مرحله‌اي از رشد و شكوفايي برسد كه مشكلات نيازمندان به بهترين وجه ممكن برطرف شده و زمينه‌اي فراهم آيد تا هر دستگاه و مسوولي در برابر تصميم‌هايي كه مي‌گيرد پاسخگو باشد.

وي گفت: حوزه مواد مخدر به دليل ارتباط نزديك آن به باور عمومي و فرهنگ جامعه، اعتقادات مردم و امور اقتصادي و امنيتي محل آزمون و خطا نيست و بايد دقت كرد كه با برخي تصميمات خلق الساعه و بعضاً مبتني بر احساسات، اصل مبارزه همه جانبه و توسعه خدمات درماني آسيب نبيند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.87878s, 18q