سن هشدار بارداری به 32 سالگي كاهش يافت

۱۳۸۸/۰۹/۱۸ - ۱۰:۳۱ - کد خبر: 18358
سن هشدار بارداری به 32 سالگي كاهش يافت
رييس انجمن نوروژنتيک ايران با اشاره به تحقيقات گذشته که نشان داده است بارداري مادر در سن 35 سالگي به بعد امکان بروز بيماري ژنتيکي را در کودک افزايش مي دهد، گفت: امروزه سن هشدار بارداري به 32 سالگي کاهش يافته است.

پروفسور محمد حسن کريمي نژاد رئیس انجمن نوروژنتيک ایران ورئیس سومین همایش سالانه انجمن نوروژنتیک ایران افزود: بالا بودن سن مادردر کنار ازدواج فاميلي و زمينه ژنتيکي از دلايل بروز نقايص ژنتيکي در کودکان است. وي با اشاره به اينکه علم ژنتيک در دنيا علم جواني است اظهار داشت: ‌اين علم در قرن بيستم متولد شد ولي اين دانش در ايران دانش قديمي است و از دوران کهن وجود داشته، اما آنچنان داراي ريشه علمي نبوده است.

وي گفت: با تاسيس دانشگاه تهران ،‌بخش ژنتيک راه اندازي شد و در سال 1345 نيز انجمن ژنتيک ايران در چهار گروه انساني، کشاورزي، دامپروري و آبزيان راه اندازي شد که با تشکيل انجمن ژنتيک اروپايي همزمان بود. علم ژنتيک در سال هاي اخير پيشرفت بسيار چشمگيري داشته به گونه اي که تمام اصول زندگي را تغيير داده است ، در واقع هيچ رشته اي نيست که علم ژنتيک در‌آن تاثير نداشته باشد.

وي با اشاره به اينکه ايران در زمينه علم ژنتيک از دنيا عقب بود گفت: اما خوشبختانه طي چند سال اخير کشور در اين زمينه پيشرفت بسيار خوبي داشته به گونه اي که تمام عقب ماندگي ها جبران شده است.

رييس انجمن نوروژنتيک ايران با بيان اينکه ايران در خصوص سلول هاي بنيادي و همتاسازي پيشرفت هاي چشمگيري داشته است افزود: ساخت پوست جديد و روش هايي براي درمان بيماري کبد ، ايران را در صف مقدم علم ژنتيک قرار داده است.

وي با تاکيد بر ضرورت مشاوره ژنتيک قبل از ازدواج گفت: کساني که در معرض احتمالي بروز بيمارهاي ژنتيک قرار دارند مانند ازدواج فاميلي يا ارثي بودن بيماري در خانواده ، بايد مورد مشاوره ژنتيک قرار گيرند.

کريمي نژاد با بيان اينکه بيماري هاي متابوليکي در بدو تولد عوارضي ندارند، اظهار داشت: امروزه به محض تولد نوزاد ، خون کودک را مورد آزمايشات ژنتيکي قرار مي دهند و با توجه به توانايي آن کشور از دو تا 16 فاکتور در خون کودک بررسي مي شود.

سومين همايش سالانه انجمن نوروژنتيک 19 آذرماه در سازمان نظام پزشکي کشور آغاز مي شود و تا 20 آذرماه ادامه دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.88719s, 19q