قهوه مي‌تواند خطر سرطان پروستات را کاهش دهد

۱۳۸۸/۰۹/۲۲ - ۱۱:۱۰ - کد خبر: 18367
قهوه مي‌تواند خطر سرطان پروستات را کاهش دهد
اين تحقيقات که توسط دانشکده پزشکي دانشگاه هاروارد انجام شده، در کنفرانس سازمان آمريکايي تحقيقات درباره سرطان، مطرح شده است. بنا براين مطالعات، احتمال ابتلا به سرطان‌هاي پيش رونده در مرداني که قهوه زياد مي‌نوشند، 60 درصد کمتر از مرداني است که اصلا قهوه مصرف نمي‌کنند. قهوه در نحوه تجزيه شکر در بدن شخص و نيز ميزان هورمون‌هاي جنسي که هر دو با سرطان پروستات ارتباط دارند، تاثير مي‌گذارد.

دکتر کاترين ويلسون، پژوهشگري که در مطالعات مورد بحث شرکت داشته، مي‌گويد: تاکنون بين شيوه زندگي انسان و خطر ابتلا به سرطان پروستات به خصوص سرطان‌هاي پيش رونده و مهاجم، ارتباطي يافت نشده بود. به همين جهت اگر در مطالعات ديگر نيز ارتباط مصرف قهوه با سرطان پروستات تاييد شود، کشف اين ارتباط پيشرفت مهمي خواهد بود.

البته پژوهشگران هنوز مطمئن نيستند کدام يک از ترکيبات قهوه ممکن است تاثير مثبت داشته باشد و تاکيد مي‌کنند که رسيدن به نتيجه قطعي نيازمند تحقيقات بيشتري در اين باره است اما دکتر ويلسون مي‌گويد؛ اين تحقيقات حداقل اين موضوع را تاييد مي‌کند که نبايد نگراني از ابتلا به سرطان پروستات سبب شود که شخص نوشيدن قهوه را ترک کند.

هلن ريپون، از بنياد خيريه سرطان پروستات، مي‌گويد بررسي‌هاي قبلي در مورد تاثير مصرف نوشيدني‌هاي کافئين‌دار روي سرطان پروستات به نتايج متفاوتي رسيده بود.

ريپون مي‌گويد: ما نمي‌خواهيم توصيه کنيم که مردان به دليل بررسي‌هاي اخير به مصرف بيش از حد قهوه عادت کنند، به خصوص که مصرف کافئين زياد از نظر سلامت مي‌تواند مشکلاتي ايجاد کند، ولي مرداني که هم‌اکنون از خوردن روزانه يک فنجان قهوه لذت مي‌برند مي‌توانند اطمينان حاصل کنند که لازم نيست به خاطر ترس از سرطان پروستات، نوشيدن قهوه را کنار بگذارند.

به نوشته بي بي سي، اين يافته‌ها نتايج بررسي ميزان مصرف قهوه در ميان 50 هزار مرد به مدت چهار سال است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.85227s, 18q