كمبود پزشك عمومي در آينده‌اي نزديك

۱۳۸۸/۰۹/۲۲ - ۱۱:۱۳ - کد خبر: 18369
كمبود پزشك عمومي در آينده‌اي نزديك
علي عباسپور تهراني‌فرد اعلام كرد: وضعيت پذيرش دانشجو در دوره‌هاي تخصصي دستياري پزشكي اين هفته با حضور وزير بهداشت در كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس بررسي مي‌شود. در اين دوره‌ها 20درصد از سهميه به رزمندگان و بر اساس تصميم وزارتخانه 25 تا 50 درصد از سهميه نيز به خانم‌ها اختصاص دارد. اين در حالي است كه اختصاص اين سهميه به خانم‌ها در رشته‌هايي كه نياز مبرم براي حضور خانم‌ها در آنها ديده نمي‌شود و مردان نيز مي‌توانند در آن رشته‌ها شركت كنند، نادرست است.

از سوي ديگر 25 درصد از سهميه نيز كه به مناطق محروم اختصاص دارد به كارمندان وزارت بهداشت اختصاص مي‌يابد. از اين رو عملا براي رقابت آزاد در اين دوره‌ها جايي باقي نمي‌ماند در حالي كه تعداد داوطلبان براي ورود به اين دوره‌ها زياد است. رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس همچنين گفت: با اين روش انحصارگرايانه بي‌مورد و غيرمنطقي وزارت بهداشت بسياري از داوطلبان از ورود به دوره‌هاي تخصصي محروم مانده‌اند و وزارت بهداشت اين رشته‌ها را تحت سلطه خود درآورده است و اين در حالي است كه بسياري از بيمارستان‌هاي ما فاقد پزشك متخصص هستند و بيماران با مشكل مواجهند.

او با انتقاد از اينكه تامين نيروي انساني پزشك و برنامه‌ريزي براي آن تنها در كشور ما توسط وزارت بهداشت انجام مي‌شود گفت: وضعيت بسيار آشفته‌اي در تربيت نيروي انساني پزشكي وجود دارد. دانشگاه‌هاي علوم پزشكي از سال 74 تاكنون بيش از سه برابر رشد كرده‌اند اما پذيرش دانشجوي پزشكي عمومي متاسفانه كاهش داشته و انحصارگري نامطلوبي در رشته‌هاي پزشكي عمومي به وجود آمده است.

عباسپور گفته اين در حالي است كه نياز به پزشك عمومي به‌ويژه در مناطق محروم و روستاها به‌شدت احساس مي‌شود. با در نظر گرفتن اين موضوع كه پزشك پس از گذراندن هفت سال تحصيل مي‌تواند در جامعه مشغول فعاليت شود، ما در آينده با وضعيت بحراني در زمينه پزشك روبه‌رو خواهيم بود. رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس خبر داده وزارت بهداشت ترتيبي اتخاذ كرده كه در سال‌هاي گذشته زنان را بيشتر از مردان در دوره‌هاي پزشكي عمومي پذيرفته است. اين افزايش ظرفيت پذيرش براي خانم‌ها مشكلاتي را به وجود آورده است. زنان پزشك به دليل رسيدن به سن ازدواج و داشتن فرزند نسبت به مردان وقت كمتري را صرف طبابت مي‌كنند و از انعطاف‌پذيري كمتري نسبت به مردان برخوردارند. از اين رو بحث افزايش ظرفيت در دوره‌هاي پزشكي براي جبران اين مشكلات در دستور كار كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس قرار دارد تا از ريزش پزشك در آينده جلوگيري شود. اين در حالي است كه سال گذشته مديركل دفتر گسترش و ارزيابي آموزش پزشكي پذيرش جنسيتي در برخي رشته‌هاي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي در كنكور سراسري را تاييد كرد.

سيدامير محسن ضيايي با تاييد پذيرش جنسيتي در بعضي رشته‌هاي علوم پزشكي گفت: با اينكه تساوي را در پذيرش دانشجويان پسر و دختر در نظر نگرفته‌اند اما عدالت را رعايت كرده‌اند. البته بحث تعيين راهكار براي ماجراي پذيرش‌هاي جنسيتي در دانشگاه‌ها سال گذشته و با انتشار گزارش مركز پژوهش‌هاي مجلس و با آنچه مشكلات ناشي از حضور بيشتر زنان در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي خوانده مي‌شد حالت رسمي به خود گرفت.پيش از آن، اين سهميه‌بندي بارها توسط مسئولان انكار مي‌شد تا اينكه با انتشار اين گزارش رئيس سازمان سنجش هم در يك كنفرانس مطبوعاتي به وجود سهميه‌بندي جنسيتي در دانشگاه‌ها اشاره و آن را تاييد كرد.

به گفته مديركل دفتر گسترش و ارزيابي آموزش پزشكي اعمال سهميه‌هاي جنسيتي براي تامين حداقلي نيازهاي كشور است و با توجه به افزايش ظرفيت پذيرش‌ها و تشكيل رشته‌هاي جديد امكان رقابت موثر و جدي براي رشته‌هاي مورد علاقه همه داوطلبان ورود به دانشگاه‌هاي علوم پزشكي را ميسر مي‌سازد. البته نبايد فراموش كرد كه با توجه به اصل سوم قانون اساسي ايران بند 9، اصل 21 بند يك و اصل 28 سهميه‌بندي جنسيتي در دانشگاه‌ها قانوني نيست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.12055s, 18q