زنگ خطر مصرف مشروبات الکلی در کشور

۱۳۸۸/۰۹/۲۲ - ۱۱:۲۱ - کد خبر: 18375
زنگ خطر مصرف مشروبات الکلی در کشور
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در حالی عنوان داشته بود که آمار اعتیاد به الکل در کشور چندان نگران کننده نیست که شواهد امر از افزایش سوءمصرف مشروبات الکلی در بین جوانان جامعه حکایت دارد.

به گزارش "فردا"، سردار احمدی مقدم در جمع خبرنگاران عنوان داشته بود که "آمار اعتیاد به الکل در ایران آنچنان نگران کننده نیست زیرا حداکثر کشفیات مشروبات الکلی در سال 20 میلیون لیتر و حداکثر تعداد افراد معتاد به الکل در کشور حدود 200 هزار نفر است.

در حالی که در سایر کشورها با وضعیت متفاوتی مواجه ایم یعنی کل معتادان به موادمخدر در دنیا 25 میلیون نفر است اما در مقابل 250 میلیون نفر از جمعیت جهان اعتیاد به الکل دارند."

بر اساس تحقیقات جدید، دست کم از هر 25 نفر فوت شده در جهان، یک نفر به علت مصرف مشروبات الکلی جان خود را از دست می‌دهد. از بیماریهایی که از سوء مصرف مشروبات الکلی بروز می کند می توان به پرفشاری خون، کارکرد نامناسب قلب، مشکل در کلیه‌ها و کبد، و بروز سرطانها اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار «فردا» ، مشروبات الکلی غالبا از کشورهای همسایه و به طور قاچاق به ایران وارد می شودبطوریکه سه نوع از انواع اصلی آن از جمهوری آذربایجان، ترکیه و کردستان عراق وارد کشور می‌شود.

متاسفانه برخی نیز از الکل سفید که در داروخانه ها توزیع می شود، به عنوان مشروب الکلی استفاده می کنند. با آنکه وزرات بهداشت ‌کارخانه‌ داران را ملزم کرده که یک ماده تلخ‌ کننده (دتاتونیوم بنزوات) به الکل سفید اضافه کنند بلکه از جلوی مصرف خوراکی آن گرفته شود اما گزارشهای رسمی نشان می دهد که مصرف خوراکی الکل سفید همچنان رو به افزایش است.

به گزارش فردا، آمار و اطلاعات دقیقی درباره میزان مصرف الکل در ایران در دسترس نیست ولی با توجه به آمار افرادی که به بخش مسمومیت بیمارستانها مراجعه می‌کنند و رشد کشفیات نیروی انتظامی، به نظر می‌رسد میزان مصرف مشروبات الکلی در بین جمیعت جوان کشور رو به افزایش است.

فرمانده نیروی انتظامی در پاسخ به این سئوال که برای کنترل ورود مشروبات الکلی به کشور چه برنامه ای دارید، اظهارداشته است که "چندین سال است که مجرای اصلی ورود مشروبات الکلی به کشور، مرزهای غربی و به خصوص مرزهای ایران با کردستان عراق است که برای حل این مشکل هم با حکومت عراق و هم حکومت کردستان عراق رایزنی کرده ایم.

البته به رغم اینکه 80 درصد مشروبات الکلی ما از مرزهای حکومت اقلیم کردستان وارد می شود، مسئولان این حکومت تاکنون اقدام مثبتی در این رابطه انجام نداده اند."

سردار احمدی مقدم درباره آمار کشفیات موادمخدر و مشروبات الکلی کشور در سال جاری گفته است که "نسبتی که ما همیشه کشف می کنیم، حدود یک سوم تا یک چهارم واردات به کشور است و این مسئله در بخش موادمخدر هم وجود دارد."

همین موضوع نشان می دهد، که میزان دقیق قاچاق مشروبات الکلی به کشور مشخص نیست اما آنچه مشخص است اینکه پلیس نمی تواند مانع از قاچاق مشروبات الکلی به کشور شود و در نتیجه آن، شاهد افزایش سوءمصرف الکل در جامعه هستیم.

تحقيقات جهاني نيز نشان مي‌دهد مصرف الكل در ميان جوانان به عنوان يكي از پرخطر‌ترين رفتارها، سالانه موجب مرگ ميليون‌ها نفر و تحميل ميلياردها دلار هزينه بر جوامع بشري مي‌گردد.بديهي است در اين كشورها برخورد با اين پديده نيز از حساسيت ويژه‌اي برخوردار است. از جمله منع‌فروش مشروبات الكلي به افراد زير 18 سال نمونه‌اي از اين اقدامات است.

در كشور ما به دليل پار‌ه ‌اي از مشكلات، تا كنون تحقيقات عميق و گسترده ‌اي در اين زمينه صورت نگرفته است. اما تحقيقي كه پيرامون ميزان شيوع مصرف موادمحرک، انواع داروهاي روان‌گردان، الكل و سيگار بر روی 8 هزار جوان 15 تا 35 سال مناطق 22‌ گانه تهران صورت گرفته است نشان مي‌دهد كه متوسط سن مصرف الكل به 20 سال رسيده و 5/26 درصد از جواناني كه به مصرف الكل روي آورده‌اند، سابقه مصرف اين گونه مشروبات در خانواده خود را داشته ‌اند.

همچنین نتايج تحقيق ديگری که بر روي 5231 نفر دانشجو در 21 دانشگاه كشور صورت گرفته است، بيانگر آن است كه 6/47 درصد از دانشجويان فوق ابراز داشته ‌‌اند به ميزان زياد و خيلي زياد مشروبات الكلي را به صورت تفريحي مورد استفاده قرار مي‌دهند و 8/28 درصد از دانشجويان نيز اعلام داشته ‌اند كه در حد زياد و خيلي زياد به مشروبات الكلي اعتياد دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.74216s, 18q