آمار نوجوانان سیگاری در تهران

۱۳۸۸/۰۹/۲۲ - ۱۱:۲۵ - کد خبر: 18379
آمار نوجوانان سیگاری در تهران
دکتر "حسين ملک افضلي" روز شنبه در جريان برگزاري کنگره ملي سلامت خانواده گفت: بر پايه نتايج اين تحقيق که داده هاي آن بر اساس گفته هاي والدين و خانواده هاي نوجوانان 13 تا 18 ساله گردآوري شده است، بين نيم درصد تا پنج درصد اين افراد دستکم يک بار سيگار کشيدن را تجربه کرده اند.

وي گفت: همچنين بر اساس نتايج اين تحقيق ، يک درصد دختران رده سني 13 تا 18 سال نيز کشيدن سيگار را تجربه کرده اند.

ملک افضلي اظهار داشت: تحقيقات انجام شده در کشور نشان مي دهد که 20 درصد مردان بالغ و 2 درصد زنان بالاي 18 سال سيگار مي کشند.

وي با بيان اينکه استفاده از قليان به جاي سيگار در خانواده ها رواج بيشتري پيدا کرده ،‌ افزود: اين تصور اشتباه که مضرات قليان کمتر از سيگار است باعث شده تا قليان کشيدن در خانواده و در بين والدين و فرزندان قبحي نداشته باشد؛ در صورتي که قليان اثرات منفي بيشتري در مقايسه با سيگار دارد.

رييس کنگره ملي سلامت خانواده با اشاره به اينکه هم اکنون بخش بزرگي از جمعيت کشور را جوانان و نوجوانان تشکيل مي دهند، گفت: بر اساس آمارهاي موجود هم اکنون 30 ميليون نوجوان و جوان 10 تا 30 ساله در کشور وجود دارد که اين افراد نيازهاي اجتماعي، رواني و بهداشتي مخصوص به خود را دارند.

وي گفت: نوجوانان و جوانان که 40 درصد کل جمعيت کشور را تشکيل مي دهند، هم اکنون با مسايل و مشکلاتي همچون رفتارهاي پر خطر جنسي، خشونت، مشکلات مربوط به تغذيه صحيح و نحوه ارتباط موثر با خانواده و والدين مواجه هستند.

ملک افضلي اضافه کرد: همين گروه سني طي 20 سال آينده به 35 تا 55 سالگي مي رسند که در آن سن نيز با توجه به بروز بيماري هاي مرتبط با سن همچون بيماري هاي قلبي و عرقي، ديابت، سرطان، بيماري هاي رواني و افسردگي و غيره نيازهاي بهداشتي خاص خود را دارند.

وي با اشاره به اينکه امروزه در کشور به علت شيوه هاي غلط زندگي، سن ابتلا به بيماري هاي قلبي و عروقي کاهش يافته است گفت: امروزه مشاهده مي شود که بسياري از افراد در جواني و 35 سالگي دچار بيماري هاي قلبي و عروقي مي شوند.

ملک افضلي خاطر نشان کرد: اين آمارها هشداري است که برنامه هاي پيشگيري از بيماري هاي مختلف در کشور مورد توجه قرار گيرد و صرفا رويکرد نظام بهداشتي کشور، درمان محور نباشد.

رييس کنگره ملي سلامت خانواده با اشاره به محوريت قرار دادن مسايل و مشکلات نوجوانان و جوانان در اين کنگره گفت: در اين کنگره طي برگزاري ميزگردهاي علمي مختلفي با ارايه مقالات علمي به صورت سخنراني مسايل و مشکلات نوجوانان و جوانان در بخش هاي تغذيه، شيوه هاي ارتباط با والدين، بلوغ جسمي و رواني، رفتارهاي پر خطر و عادات مضر مورد بررسي قرار مي گيرد.

کنگره ملي سلامت خانواده توسط جهاد دانشگاهي علوم پزشکي ايران و معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي 21 و 22 آذر ماه در سالن همايش هاي رازي برپا است.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14838s, 18q