كشف مكانيسم‌هاي مربوط به عهدشكني در مغز انسان

۱۳۸۸/۰۹/۲۲ - ۱۱:۲۶ - کد خبر: 18383
كشف مكانيسم‌هاي مربوط به عهدشكني در مغز انسان
محققان مي‌گويند: الگوهاي فعاليت مغزي حتي قادر هستند پيش‌بيني كنند كه آيا فردي در آينده عهده و پيمان خود را خواهد شكست؟

نتايج تحقيقات دكتر توماس بائوم گارتنر و پروفسور ارسنت فهر از دانشگاه زوريخ و اورس فيشبچر، استاد دانشگاه كنستانز در اين زمينه در نشريه نورون منتشر شده است.

عهد بستن يكي از قديمي‌ترين رفتارهاي خاص انساني در جهت ارتقاء و پيشبرد همكاري، اطمينان و همياري بين انسان‌ها است. هر چند عهد و پيمان و تعهدات عموما به شكل قانوني و رسمي بسته نمي‌شوند، اما اساس بسياري از موقعيت‌هاي اجتماعي و اقتصادي روزانه را در جوامع انساني تشكيل مي‌دهند، با اين حال تعهدات هم هميشه باقي نمي‌مانند و شكسته مي‌شوند.

هر چند عهد بستن در زندگي انسان‌ها فراگير است، با اين حال درباره مكانيسم‌هاي فيزيولوژيك مغز در اين زمينه اطلاعات بسيار اندكي موجود است، اما در پژوهشي جديد محققان نشان دادند كه افزايش فعاليت در نواحي‌اي از مغز نقش مهمي در پردازش احساس و كنترل همراه با زير پا گذاشتن عهد و نقض پيمان ايفا مي‌كند.

اين الگو از فعاليت مغزي نشان مي‌دهد كه عهدشكني باعث ايجاد يك درگيري احساسي در فرد عهد شكن به دليل سركوب كردن واكنش صادقانه مي‌شود. مهمتر اين كه محققان با استفاده از اين الگوها مي‌توانند پيش‌بيني كنند كه آيا در آينده چنين رفتاري از فردي سر خواهد زد يا نه.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.05736s, 18q