مرندی:استعمال قليان در كشور بيداد مي‌كند

۱۳۸۸/۰۹/۲۳ - ۱۰:۴۱ - کد خبر: 18390
مرندی:استعمال قليان در كشور بيداد مي‌كند
دكتر سيدعليرضا مرندي، در گفت‌وگو با ایسنا، با انتقاد از شيوه اجراي قانون مبارزه با دخانيات در كشور، تصريح كرد: مشكل كشور ما قانون نيست، بلكه اجراي قانون است، خوشبختانه قوانين خوب در كشور بسيار زياد داريم، اما گاهي اوقات اجرا و نظارت بر اجراي آن مشكل دارد.

وي با بيان اين‌كه متاسفانه آموزش‌هاي لازم و پيشگيرانه از محل درآمدهاي بوجود آمده از فروش مواد دخاني ارايه نمي‌شود، تاكيد كرد: آموزش‌هايي كه ارايه مي‌شود آموزش‌هاي مستقيم است نه غيرمستقيم، متاسفانه هم‌اكنون حتي استفاده از مشروبات الكلي هم در حال اشاعه و تبليغ در برخي سايت‌هاست.

نماينده مردم تهران با بيان اين‌كه اقداماتي مانند درج تصاوير هشداردهنده روي پاكت‌هاي سيگار، عدم فروش مواد دخاني در اطراف مدارس و كيوسك‌هاي روزنامه و جريمه نقدي استعمال كنندگان مواد دخاني در فضاهاي سربسته به درستي در كشور به اجرا در نيامده است، خاطرنشان كرد: متاسفانه در بيمارستاني كه كار مي‌كنم حتي اساتيد در اتاق‌هايشان سيگار مي‌كشند، زماني كه پزشكان و متخصصان به اجراي قانون، سلامت خود و ديگران اهميت نمي‌دهند چه انتظاري داريم كه اين قانون به اجرا درآيد و موثر باشد.

به گفته دكتر مرندي، مي‌توان از محل درآمدهاي حاصل از فروش سيگار هزينه‌هاي مربوط به فرهنگ‌سازي را تامين كرد اما نياز به مقداري همت دارد و بايد برايش اهميت قائل شويم، اگر هر كدام از ما كارمان را مقداري جدي بگيريم اين قوانين به سهولت قابل اجرا شدن است اما متاسفانه كارها جدي گرفته نمي‌شود.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس در خاتمه با بيان اين‌كه سيستم و توان نظارتي مجلس به دليل اين‌كه قدرت و نيروي كارشناسي به حد كافي ندارد تا گزارش‌ها را با سرعت و صحت ارزيابي كند دقيق نيست، خاطرنشان كرد: متاسفانه به دليل اين‌كه برخي قوانين در كشور بد اجرا مي‌شود، راهكارهاي پيگيري‌ بسيار ضعيف است، تا آنجا كه اگر از يكي از وزارتخانه‌ها سوالي پرسيده شود آنها در پاسخ گزارشاتي ارايه مي‌كنند كه كارشان را خوب انجام داده‌اند. بنابراين به يك سيستم نظارتي قوي‌تري نياز داريم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.55388s, 18q