خودکشي موفق درميان مردان ايراني دو برابر زنان است

۱۳۸۸/۰۹/۲۳ - ۱۰:۵۲ - کد خبر: 18396
خودکشي موفق درميان مردان ايراني دو برابر زنان است
ابوالفضل قريشي در گفت وگو با ایسنا، زنان را از نظر عاطفي حساس‌تر و از نظر عامل استرس، آسيب پذيرتر از مردان ارزيابي كرد و اظهار داشت: از آنجايي که زنان از واکنش پذيري بيشتري برخوردارند، واکنش‌هاي آني نيز در آنها بيشتر است. همچنين بيماري‌هايي نظير استرس‌هاي اساسي در زنان در حدود دو برابر مردان است، لذا اقدام به خودکشي نيز در آنها بيشتر مشاهده مي‌شود.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي زنجان، عملکرد مردان را جدي‌تر از زنان دانست و اظهار کرد: مردان روشهاي خشن‌تري را براي خودکشي اتخاذ مي‌کنند. به عنوان مثال در ايران به دارآويختن روشي شايع براي اين اقدام است كه منجر به مرگ فرد مي‌شود.

قريشي با بيان اين مطلب که در گذشته خودسوزي، شايع‌ترين روش در زمينه خودكشي زنان بوده است، تصريح کرد: امروزه روش‌هاي خودکشي در زنان بيشتر به استفاده از سموم و داروها سوق پيدا کرده و در اين حالت امكان احتمال نجات پذيري نيز بيشتر است.

وي، خودکشي را نوعي واکنش نسبت به هيجانات دروني و نشانه‌اي از عدم کنترل هيجانات دانست و يادآورشد: فرد با اقدام به خودکشي، خشم خود را نسبت به عدم توانايي و مشکلات نشان مي‌دهد و کسي که اين کار را مي‌کند با استرس‌هاي بزرگي مواجه است.

اين روانپزشک اقدام به خودکشي را در سنين 15 تا 25 سالگي، شديدتر از ساير سنين دانست و اظهار داشت: اختلال در انطباق پذيري در اين سنين، شايع‌ترين عامل اقدام به خودکشي است. همچنين عواملي نظير استرس‌هاي خاص دوران نوجواني و افسردگي نيز در اين امر دخيل است.

قريشي خاطرنشان کرد: البته در اين گونه از خودکشي‌ها معمولاً فرد نجات يافته و اقدام وي منجر به پشيماني مي‌شود.

وي ادامه داد: در خودکشي‌هاي موفق که منجر به مرگ مي‌شود، مسائل اساسي‌تري نظير افسردگي‌هاي شديد، جنون و اسکيزوفرني مطرح است و فرد با نقشه قبلي و به طور هدفمند خود را از بين مي‌برد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي زنجان، به صنعتي شدن جوامع و افزايش عوامل استرس زا اشاره كرد و گفت: با بهينه شدن روند زندگي و پيچيده‌تر شدن آن، فشارهاي زيادي به افراد وارد شده و زندگي‌ها پراسترس‌تر مي‌شود.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي زنجان در پايان خاطرنشان کرد: پيش بيني مي‌شود تا سال 2020 افسردگي اساسي، دومين بيماري آسيب ساز براي انسان و از بزرگترين معضلات اساسي جوامع خواهد بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.75046s, 18q