ریه با کمک سلولهای بنیادی ساحته می‌شود

۱۳۸۸/۰۹/۲۳ - ۱۱:۰۰ - کد خبر: 18400
ریه با کمک سلولهای بنیادی ساحته می‌شود
مارک کراسنو از دانشگاه استانفورد در کنگره بین المللی برنامه ریزی دوباره در شهر میلان اظهار داشت: "زمانهای بسیار طولانی برای این کار نیاز است اما ما روشی را شناسایی کرده ایم که به ما اجازه ساخت اندامهای بدن را در لابراتوار می دهد. گام بعدی ما تولید تعداد زیادی سلول است که نقش تولید کننده را دارند و با تمایز آنها می توان به بسیاری از ساختارهایی که ریه را می سازند دست یافت."

براساس گزارش آنسا، به گفته این دانشمند آمریکایی بین 5 سال آینده اولین نتایج این تحقیقات به دست خواهد آمد. این گروه کالیفرنیایی درحال ساخت ساختار کوچک پیچیده ای از ریه هستند که در قسمت انتهایی انشعابات شاخه های دو شش واقع شده است و در آن تبادل میان اکسیژن و خون انجام می شود.

تاکنون امکان ساخت یک عضو بدن به روشی مصنوعی تنها فرضیه ای علمی تخیلی بود اما اکنون به نظر می رسد که این فرضیه گامهای خود را به سوی تحقق آغاز کرده است. تا به امروز بزرگترین مانع در تحقق این هدف، فرایند رشد سلولها و به خصوص هماهنگ کردن آنها بود. به همین منظور این دانشمندان گروهی از "سلولهای مدیر" را شناسایی کرده اند که می توانند دستورات لازم برای سازماندهی و تمایز سلولهای بنیادی به بخشهای مختلف ریه را صادر کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.50638s, 18q