افزايش بيماری‌ها با شيوع ازدواج موقت

۱۳۸۸/۰۹/۲۴ - ۱۱:۲۹ - کد خبر: 18410
افزايش بيماری‌ها با شيوع ازدواج موقت
كيانوش كمالي در رابطه با ازدواج موقت و شيوع اين مسئله در جامعه ادامه داد: فكرمي‌كنم ازدواج موقت مانند شمشير دو لبه‌ عمل مي‌كند. واقعيت اين است كه هر چقدرتعداد شركاي جنسي بيشتر باشد احتمال انتقال بيماري‌هاي آميزشي و ایدز بيشتر مي‌شود.

او گفت: اصل در پيشگيري از ایدز و بيماري‌هاي آميزشي، وفاداري به يك همسر است اما شايد ازدواج موقت احتمال مخفی‌کاری را کمتر کرده زمینه را برای آموزش رفتارهای جنسی سالم و ارائه وسائل پیشگیری به این افراد فراهم کند.

اين كارشناس ادامه داد: چنانچه بستر آموزش و ترویج رفتار جنسی سالم در ازدواج موقت فراهم نشود امكان انتقال بيماري‌هاي آمیزشی و ايدز گسترش مي يابد.

كارشناس اداره ايدز و بيماري‌هاي آميزشي وزارت بهداشت با تاكيد بر آموزش روشهاي جلوگيري از انتقال بيماري‌هاي آميزشي افزود: برای پیشگیری از انتقال جنسی بیماریها سه عبارت مشهور وجود دارد که در فارسی به این شکل ترجمه شده اند: «عفاف» به معنی خویشتن داری در زمان تجرد، «کفاف» به معنی وفاداری به تنها یک همسر و «غلاف» یا استفاده از پوشش کاندوم. اگر ازدواج موقت را بپذيريم و يك همسري را رد كنيم بايد روشهاي جلوگيري از انتقال بيماري‌هاي آميزشي را آموزش داده و كاندوم را بپذيريم و استفاده صحیح از آن را آموزش دهيم تا ازدواج موقت تبديل به يك معضل نشود.
كمالي با بيان اينكه بر اساس مطالعات پراکنده موجود شیوع عفونت «اچ.آی.وی» در زنان درمعرض بیشترین خطر، کمتر از حد بحرانی 5‌درصد برآورد شده ادامه داد: اینکه وزارت بهداشت خبر از شروع موج سوم همه گیری ایدز از طریق جنسی می‌دهد براساس تجربه سایر کشورها و نیز انجام مطالعات رفتاری است. هنگامي كه مي‌بينيم 70 درصد مصرف‌کنندگان تزریقی مواد از نظر جنسی فعال بوده در حالیکه اغلب آنها روش‌هاي جلوگيري از انتقال بيماري‌هاي آميزشي را نمی‌شناسند و یا آن را بکار نمی‌برند زنگ خطر موج سوم همه‌گیری از طریق تماسهای جنسی به صدا در می‌آید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15045s, 18q