برچسب‌هاي تغذيه‌اي درانتخاب ماده غذايي سالم، كمك كننده است

۱۳۸۸/۰۹/۲۴ - ۱۲:۱۷ - کد خبر: 18422
برچسب‌هاي تغذيه‌اي درانتخاب ماده غذايي سالم، كمك كننده است
دکتر ربابه شيخ الاسلام مدير موسسه تغذيه، سلامت و توسعه در گفت وگو با ایسنا گفت: انتخاب تغذيه مناسب براي کودکان و نوجوانان مي‌تواند کاهش دهنده بسياري از بيماري‌ها در سنين بالا باشد و از مصرف هزينه‌هاي بسياري پيشگيري کند. به عنوان مثال براي يک جراحي قلب و استفاده از روش‌هاي نوين درماني براي يک بيمار قلبي حدود 10 تا 20 ميليون تومان هزينه به هر خانواده تحميل مي‌شود. بنابراين بهتر است خانواده‌ها از دوران کودکي فرزندان خود را به خوردن غذاي سالم، فعاليت بدني و دوري از دود سيگار و مواد مخدر و آسيب‌رسان به سلامت سوق دهند.

عضو کميته علمي کنگره سلامت خانواده تصريح کرد: در بسياري از کشورها مواد غذايي به صورت فله‌اي به دست مصرف کننده مي‌رسد که اين خود مي‌تواند احتمال آسيب به ماده غذايي و وجود ميکروب باکتري در غذا را افزايش دهد.

وي افزود: مواد غذايي بايد علاوه بر ظاهرسازي و عاري از ميکروب، داراي باطن و ساختي سالم نيز باشند که برچسب‌هاي تغذيه‌اي شامل اطلاعات کامل ماده غذايي مي‌توانند در انتخاب ماده غذايي سالم کمک شاياني به مصرف کننده داشته باشند.

وي تاکيد کرد: اطلاعات برچسب‌هاي تغذيه‌اي بايد از طرف کميته‌اي علمي تحت نظر مسئولين سلامت يا موسسه استاندارد انتخاب شود و با توجه به ميزان سواد علمي جامعه مصرف کننده ساده و قابل فهم باشند.

وي در ادامه خاطرنشان کرد: صنعت غذايي نيز جهت کاهش بيماري‌ها و افزايش سطح سلامت جامعه اقدامات فراواني انجام مي دهد که توليد غذاهاي کم چرب، کاهش چربي‌هاي اشباع شده و استفاده از شيرين کننده‌هاي مصنوعي بي‌خطر از جمله آنها است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.42766s, 18q