فعاليتهاي فکري و ذهني در تقويت حافظه مؤثراست

۱۳۸۸/۰۹/۲۸ - ۱۳:۰۰ - کد خبر: 18452
فعاليتهاي فکري و ذهني در تقويت حافظه مؤثراست
مهدي مقبولي در گفت وگو با ایسنا، آلزايمر را سردسته بيماري‌هاي معروف به دمانس يا زوال عقلي برشمرد و اظهار کرد: ويژگي اصلي اين بيماري، اختلال تدريجاً پيش رونده عملکردهاي شناختي و حافظه است که در آن طي زمان، فرد دچار مشکلاتي در قالب فراموشي و سپس ساير فعاليت‌هاي ذهني مثل تکلم، محاسبه، قضاوت و ... مي‌شود.

وي ژنتيک را مهمترين عامل دخيل در ابتلاء به بيماري آلزايمر دانست و ابراز کرد: همچنين وضعيت يکسري از فرآورده‌هاي سلول‌هاي عصبي به نام آپو که باز هم مربوط به ساختار ژنتيکي است، در اين بيماري دخيل هستند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي زنجان، افزايش سن را نيز عامل مؤثري در بروز آلزايمر دانست و تصريح کرد: به جز در موارد استثنايي، اين بيماري با افزايش سن خود را نشان مي‌دهد؛ به طوري که افراد پس از 60 سالگي، 5 درصد و پس از 85 سالگي، 20 تا 50 درصد به بيماري آلزايمر مبتلا مي‌شوند.

مقبولي، تحصيلات و آموزش کم، جنسيت(مؤنث بودن)، سابقه ضربه به سر، کشيدن سيگار و افسردگي را پاره‌اي از عوامل احتمالي در بروز آلزايمر دانست و افزود: همچنين در بارداري‌هايي که پدر و مادر در سنين بالايي قرار دارند، احتمال بروز آلزايمر در فرزند در آينده محتمل است.

وي فراموشي را بارزترين علامت احتمال ابتلا به آلزايمر عنوان کرد و يادآور شد: اين كه هر فرد مسني موضوعات اخير را از ياد مي‌برد، اما موضوعات و رويدادهاي مربوط به سالهاي بسيار دور را به خوبي به خاطر مي‌آورد، مي‌تواند هشداري براي آغاز آلزايمر باشد و زماني که علائمي نظير اختلال در حرکات، خواب و محاسبات نيز يافت شود، اين احتمال تقويت مي‌شود.

اين پزشک متخصص با بيان اين مطلب که علائم آلزايمر پس از شروع به صفر نخواهد رسيد، اظهار کرد: روند درمان اين بيماري بر اساس دو جز کلي است که در بخشي از آن، از درمان‌هايي استفاده مي‌شود که عملکرد شناختي مغز را در حد موجود حفظ و تقويت کند و جلوي پيشرفت بيماري را بگيرد.

مقبولي ادامه داد: جز دوم درمان بيماري آلزايمر به کنترل عوارض بيماري و بهبود کيفيت زندگي بيمار از طريق مهار انواع توهم و هذيان، همچنين پيشگيري از افسردگي، اصلاح خواب، اشتها و کيفيت زندگي فرد مي‌پردازد.

وي با بيان اين مطلب که داروهاي آلزايمر به طور مادام العمر بايد مصرف شوند، خاطرنشان کرد: کيفيت زندگي بسياري از افراد با مصرف دارو بسيار قابل قبول‌تر مي‌شود و بار کمتري به خانواده و جامعه تحميل مي‌کند.

اين متخصص مغز و اعصاب از دسترس بودن آخرين داروهاي روز دنيا در کشور براي درمان آلزايمر ابراز خرسندي کرد و گفت: البته بهاي سنگين بسياري از داروهاي اصلي اين بيماري، جاي تاسف است که اين امر، اکثر خانواده ها را با مشکل مواجه مي‌کند.

مقبولي يادآور شد: اخيراً برخي شرکت‌هاي داخلي شروع به توليد اين داروها کرده‌اند که در اين صورت، داروها با قيمت مطلوب‌تري در اختيار بيماران قرار خواهد گرفت، البته توليد اين داروها زياد انبوه نيست.

وي ضمن تأکيد بر لزوم مراجعه سريع به متخصص در مراحل اوليه بيماري و مشکوک شدن به علائم، تصريح کرد: هرچه درمان سريعتر آغاز شود، جلوي پيشرفت و عوارض جدي اين بيماري را خواهد گرفت.

مقبولي با بيان اين مطلب که هرچه از مغز و حافظه بيشتر کار کشيده شود، اين قسمت از بدن تقويت مي‌شود، افزود: طبق فرضيه‌هاي علم سبب شناسي تحصيلات و آموزش بالا، روحيه و خلق مناسب، رعايت بهداشت کلي و پرهيز از مصرف دخانيات مي‌تواند در خصوص آلزايمر اثر پيشگيرانه داشته باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.28636s, 19q