چهره جوان‌تر از سن واقعي، نشانه عمر طولاني‌تر است

۱۳۸۸/۰۹/۲۸ - ۱۳:۰۱ - کد خبر: 18454
چهره جوان‌تر از سن واقعي، نشانه عمر طولاني‌تر است
كارشناسان مي‌گويند؛ شايد داشتن چهره‌اي جوانتر از سن واقعي خوشايند به نظر نرسد و بويژه براي نوجوانان كه در سن رشد هستند موضوع ناراحت كننده‌اي باشد اما اين ويژگي مزيت‌هاي منحصر به فردي در سالهاي آتي زندگي انسان خواهد داشت؛ چرا كه اين ويژگي مي‌تواند نشانه‌اي از عمري طولاني‌تر باشد.

محققان در مطالعات اخير ثابت كرده‌اند كه چهره‌هاي تازه و كم سن و سال به معني عمر طولاني‌تر است اما در عوض كساني كه نسبت به سن واقعي‌شان مسن‌تر به نظر مي‌رسند، از اين مزيت بهره‌مند نيستند.

محققان دانماركي در اين پژوهش روي 387 جفت دوقلو مطالعه كرده و به نتايج فوق دست يافته‌اند. از پرستاران، معلمان و همكاران درخواست شد كه به دقت به عكس‌هاي اين دوقلوها نگاه كنند و تخمين بزنند كه كدام يك از آنها جوانتر به نظر مي‌رسند.

سپس تحقيقات بيشتر نشان داد: از اين دوقلوها هر كدام كه جوانتر به نظر مي‌رسد نسبت به خواهر يا برادر دوقلوي خود بيشتر عمر مي‌كند. توجيه اين مزيت در قطعه‌اي از مولكول وراثتي دي ان آ موسوم به تلومر كشف شده است كه نشان مي‌دهد رشته‌هاي تلومر در افرادي كه چهره جوانتري دارند، بلندتر هستند.

پروفسور كاري كريستنسن از دانشگاه جنوب دانمارك كه سرپرستي اين پژوهش را به عهده داشته خاطرنشان كرد: در اين پژوهش معلوم شد افراد با چهره جوانتر تلومرهاي بلندتري دارند. تمام اين دوقلوها در سنين 70، 80 يا 90 سالگي مورد مطالعه قرار گرفتند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.51505s, 18q