کد ژنتيک سرطان‌هاي ريه و پوست رمزگشايي شد

۱۳۸۸/۰۹/۲۸ - ۱۳:۰۲ - کد خبر: 18457
کد ژنتيک سرطان‌هاي ريه و پوست رمزگشايي شد
اين دستاورد علمي اميد محققان را براي بهبود روش‌هاي درمان انواع سرطان افزايش داده است.

به گفته محققان؛ دستيابي به نقشه ژنتيک بيماري سرطان، به تشخيص ساده‌تر آن از طريق آزمايش خون کمک مي‌کند و راه‌گشاي توليد داروهاي جديد است. گروهي متشکل از محققان 10 کشور در حال مطالعه نقشه ژنتيک انواع سرطان هستند.

محققان انگليسي در حال تحقيق درباره سرطان سينه هستند. در ژاپن بر روي سرطان کبد و در هند بر روي سرطان دهان تحقيق مي‌شود. دانشمندان چيني مشغول بررسي سرطان معده هستند و مطالعه بر روي نقشه ژنتيک سرطان‌هاي تخمدان، مغز و لوزالمعده برعهده محققان آمريکايي گذاشته شده است. کنسرسيوم بين‌المللي ژنوم سرطان پيش‌بيني مي‌کند تکميل فهرست ژنتيک انواع سرطان تا پنج سال ديگر طول بکشد.

مايکل استراتون که هدايت گروه محققان بريتانيايي را در اين کنسرسيوم برعهده دارد، در اين باره گفت: اين فهرست‌ها برداشت ما را از عملکرد سرطان‌هاي مختلف تغيير خواهد داد.

او ادامه داد: با شناسايي همه ژن‌هاي مربوط به سرطان قادر خواهيم بود داروهاي جديدي را توليد کنيم که مي‌توانند ژن‌هاي جهش يافته را هدف قرار دهند.

محققان مي‌گويند؛ در بررسي کد ژنتيک بيماري سرطان پوست، متوجه 30 هزار اشتباه عملکردي شده‌اند که تقريبا بيش‌تر آن ناشي از قرار گرفتن در معرض نور خورشيد است. ماده وراثتي مربوط به سرطان ريه نيز داراي 23 هزار اشتباه است که بخش عمده‌اي از آن در اثر دود سيگار ايجاد مي‌شود.

محققان مي گويند؛ به طور متوسط کشيدن هر 15 نخ سيگار معادل با بروز يک جهش ژنتيک در دي ان اي افراد سيگاري است.

بيش‌تر موارد جهش بي‌خطر هستند ولي گاهي مي‌توانند خطرساز و سرطان‌زا باشند. متخصصان درمان سرطان از انتشار نتيجه تحقيقات انجام شده استقبال کرده‌اند.

موسسه تحقيقات سرطان در بيانيه‌اي گفت: با آشکار شدن ژنوم تعداد بيش‌تري از انواع سرطان درک بهتري از نحوه پيدايش اين بيماري پيدا مي‌کنيم و توانايي ما براي پيش‌گيري، تشخيص و درمان آن بهبود پيدا مي‌کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.28519s, 18q