براي توزيع واكسن آنفلوآنزاي«آ» نمي‌توان زمان تعريف كرد

۱۳۸۸/۰۹/۲۹ - ۱۱:۵۷ - کد خبر: 18470
براي توزيع واكسن آنفلوآنزاي«آ» نمي‌توان زمان تعريف كرد
دكتر شيباني در حاشيه مراسم اعطاي نشان ايمني و سلامت به محصولات غذايي و آشاميدني با بيان اين مطلب گفت: بخشي از واكسن آنفلوآنزاي نوع آ وارد كشور شده است. هر محصول دارويي كه وارد كشور مي‌شود بايد در آزمايشگاه كنترل كيفي وزارت بهداشت مورد آزمايش قرار گيرد. در اين زمينه سعي شده كه آزمايش‌ها سريعتر انجام شود. اكنون آزمايشگاه كنترل كيفي وزارت بهداشت در حال بررسي اين واكسن‌هاست و زمان توزيع آن به پروسه آزمايش بستگي دارد.

وي در رابطه با كمياب شدن واكسن آنفلوآنزاي فصلي در داروخانه‌ها به ويژه در بخش خصوصي گفت: واكسن آنفلوآنزاي فصلي طبق روال وارد كشور مي‌شود؛ به طوري كه حتي واردات اين واكسن در سال جاري نسبت به سال گذشته بيش از دو برابر شده است. به نظر مي‌رسد مردم در اين امر عجله مي‌كنند. اين در حالي است كه بهترين روش پيشگيري از ابتلا به آنفلوآنزا رعايت موازين بهداشت فردي و اجتماعي است. مردم در اين زمينه نگران نباشند؛ چرا كه هر چند تزريق واكسن ممكن است موثر باشد اما به عنوان يك داروي شيميايي مي‌تواند عوارضي هم داشته باشد بنابراين بايد در اين مورد با تدبير عمل كرد.

وي در پاسخ به سوالهاي مكرر خبرنگاران مبني بر افزايش قيمت ارائه واكسن آنفلوآنزاي فصلي در داروخانه‌ها اظهار بي‌اطلاعي كرد و گفت: قيمت توليد يك دارو با قيمت واردات آن تفاوت دارد. داروهاي وارداتي با قيمت تمام شده و در نظر گرفتن حاشيه سود به بازار ارائه مي‌شوند. در رابطه با قيمت اين واكسن نمي‌توان اظهار نظر كرد اما اگر اين واكسن با قيمتي خارج از عرف ارائه شود اين موضوع قابل بررسي است.

معاون غذا و داروي وزارت بهداشت در رابطه با بحث واگذار كردن يارانه دارو به مصرف كننده آن گفت: وزارت بهداشت معتقد است كه يارانه دارو بايد به مصرف كننده آن تعلق گيرد كه اين امر به هماهنگي چند وزارتخانه نياز دارد. در مجموع پيگير اين موضوع هستيم.

وي در رابطه با بحث اعطاي نشان ايمني و سلامت به مواد آرايشي بهداشتي گفت: به صنايع توليد كننده مواد آرايشي و بهداشتي و حتي دارويي توصيه مي‌شود تا در رابطه با ارتقاي ايمني و سلامت محصولات خود تلاش كنند. به اين ترتيب مردم از توليدات داخلي استفاده كرده و به سمت مصرف مواد آرايشي و بهداشتي خارجي جلب نمي‌شوند.

وي در رابطه با قاچاق محصولات آرايشي بهداشتي گفت: وزارت بهداشت تنها مسئول محصولاتي است كه از اين وزارتخانه مجوز گرفته‌اند. اين محصولات به طور مرتب از سوي وزارت بهداشت و بازرسان دانشگا‌ه‌هاي علوم پزشكي نظارت و بازرسي مي‌شوند. وزارت بهداشت همچنين مي‌تواند در رابطه با مواد آرايشي بهداشتي قاچاق همكاري‌هاي لازم را با نيروي انتظامي و قضايي انجام دهد. اما در مجموع وزارت بهداشت مسئول نظارت بر محصولات قاچاق آرايشي بهداشتي نيست اما در اين زمينه به مردم توصيه مي‌شود كه به مندرجات بسته بندي و شماره پروانه وزارت بهداشت در اين محصولات توجه كنند تا مجاز و غيرمجاز بودن آن را تشخيص دهند.

معاون غذا و داروي وزارت بهداشت در پايان با بيان اينكه محصولاتي كه نشان ايمني و سلامت از وزارت بهداشت دريافت مي‌كنند مرتب از سوي بازرسان دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور مورد بررسي قرار مي‌گيرند، گفت: با موارد خلاف قانون چه در زمينه غذا و چه در موارد آرايشي بهداشتي دارويي طبق قانون برخورد مي‌شود. همچنين سعي مي‌شود تا اعطاي نشان ايمني و سلامت به محصولات آرايشي بهداشتي نيز تعميم داده شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.98546s, 18q