تشخيص صحيح يبوست در كودكان ضروري است

۱۳۸۸/۰۹/۲۹ - ۱۱:۵۸ - کد خبر: 18471
تشخيص صحيح يبوست در كودكان ضروري است
اصطلاح يبوست زماني بکار مي‌رود که مدفوع به حدي سفت باشد که نتواند براحتي از روده خارج شود. به عبارت ديگر، در صورتي که فرزند شما به راحتي مدفوعي نسبتا نرم را تخليه مي‌کند، دچار يبوست نيست حتي اگر اين دفع هر چند روز يکبار اتفاق افتد.

محققان مركز پزشكي مايوكلينيك تشريح مي كنند: امکان دارد يک نوزاد سالم از روزي چهار بار تا يک بار در روز مدفوع کند. نوزاداني که از شير مادر تغذيه مي‌کنند ممکن است يکبار به ازاي هر نوبت مصرف شير، دفع داشته باشند. با افزايش سن معمولا تعداد دفعات دفع کاهش مي‌يابد ولي به حجم آن اضافه مي‌شود. در حالت طبيعي يک کودک سه چهار ساله بين سه تا چهار بار در روز تا سه بار در هفته اجابت مزاج خواهد داشت.

بر اساس اين مطالعه، تبديل شير مادر به شيرهاي خشک به هر دليل، مي‌تواند عادات روده‌اي نوزادان را بويژه در دو سه هفته ابتداي تولد، تغيير دهد.

در برخي از اين موارد البته به تشخيص پزشك، افزودن آب بيشتر به شيرخشک مي‌تواند جلوي يبوست را بگيرد. نکته ديگر اينکه بايد به عادات اطفال توجه داشته باشيم. براي مثال برخي از نوزادان در زمان اجابت مزاج به خود فشار مي‌آورند، تا حدي که صورتشان سرخ مي‌شود، اما اگر مدفوع سفتي نداشته باشند، آنها را مبتلا به يبوست در نظر نمي‌گيريم. در اين موارد اگر مشکلات ديگري وجود نداشته باشد، نياز به اقدام خاصي نخواهد بود. اغلب اطفال در دوره‌اي دچار يبوست مي‌شوند. ولي معمولا اين دوره‌ها کوتاه مدت بوده و درمانهاي ساده و معمولي کفايت مي‌کنند.

علل بروز يبوست در كودكان شامل تغيير در عادات غذائي، همچنين عدم مصرف مقادير کافي مايعات خصوصا آب در طول فعاليتهاي فيزيکي يا در مناطقي که هواي گرم است، بي‌توجهي به نياز بدن به اجابت مزاج، تنبلي تدريجي روده‌ها، تغيير محل زندگي يا مسافرت، ترس از محيط سرويس بهداشتي به هر دليل مثلا وجود سوسک، بهم خوردن نظم طبيعي و روزمره زندگي، شروع تحصيل و يا مصرف بسياري از داروها هستند.

به گزارش ايسنا، يبوست مي‌تواند باعث دردهاي قولنجي ناشي از عبور سخت مدفوع، باد کردن شکم و حتي تهوع شود.

در برخي موارد به دلايلي که بسياري از آنها هنوز ناشناخته‌اند، يبوست کودک برطرف نشده و به گونه‌اي مي‌شود که محتاج درمان خواهد بود. اين حالت را يبوست مزمن مي‌نامند. مشخص‌ترين علامت اين حالت دفع مشکل و دردناک مدفوع است. معمولا با عبور مدفوع اين درد برطرف مي‌شود، تا بار ديگر که مجددا نياز به دفع باشد که اين روند تکرار خواهد شد. شدت اين دردها مي‌تواند به حدي باشد که کودک را از انجام اجابت مزاج تا مدتها منصرف کند. در اين گونه موارد بهترين كار مراجعه به پزشك و انجام توصيه‌هاي متخصص است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.72108s, 18q