سلول‌هاي سرطاني در گره‌هاي لنفي، تشخيص و تخريب مي‌شوند

۱۳۸۸/۰۹/۲۹ - ۱۲:۰۲ - کد خبر: 18476
سلول‌هاي سرطاني در گره‌هاي لنفي، تشخيص و تخريب مي‌شوند
محققان موسسه سرطان وينتراپ راکفلر و دانشگاه علوم پزشکي آرکانزاس با استفاده از فيبر نوري روش ديگري توسعه داده‌اند که مي‌تواند متاستازهاي گره‌هاي لنفي را شناسايي کرده و آنها را از بين ببرد. اين کار مي‌تواند از گسترش بيشتر سرطان سينه، سرطان پوست (ملانوما) و سرطان روده که از طريق گره‌هاي لنفي پخش مي‌شوند، جلوگيري کند.

کلونوسکوپي يکي از بهترين روش‌هاي مبارزه عليه سرطان است. پزشک با استفاده از اين روش مي‌تواند در يک مرحله بخش‌هاي پيش‌سرطاني را در کلون تشخيص داده و سپس آن را جدا کند. اين روش يک درمان لحظه‌اي است که مي‌تواند از گسترش سرطان جلوگيري کند.

ولاديمير ژاروف و همکارانش از نانوذرات اکسيد آهن روکش‌شده با پليمر و نانولوله‌هاي کربني پوشيده شده با طلا به عنوان هسته اصلي سامانه متشکل از چندين روش تجزيه‌اي مختلف و درمان حرارتي مبتني بر نور استفاده كرده‌اند. با استفاده از اين سامانه مي‌توان سلول‌هاي سرطاني جابه‌جا شونده را که به گره‌هاي لنفي نگهبان حمله مي‌کنند، شناسايي و از بين برد.

هر دو نوع نانو ذره مورد استفاده در اين روش مي‌توانند به عنوان عوامل بسيار خوب افزايش تباين فتوآکوستيک عمل كنند. البته نوع برهمکنش هر يک از آنها با پالس‌هاي ليزر متفاوت است. اين محققان پس از تزريق اين نانوذرات به موش توانستند تجمع هر دوي آنها را در گره‌هاي لنفي نگهبان به صورت کمي تشخيص دهند.

اين گروه تحقيقاتي نشان دادند که مي‌توانند از روش‌هاي فتوآکوستيک براي تشخيص سلول‌هاي جابه‌جا شونده سرطان سينه و ملانوما در گره‌هاي لنفي نگهبان موش استفاده کنند. در حقيقت اين پژوهشگران توانستند به صورت بلادرنگ از نحوه توزيع سلول‌هاي سرطاني جابه‌جا شونده در سيستم لنفي نقشه‌برداري کرده و تک‌تک سلول‌هاي سرطاني را در گره‌هاي لنفي نگهبان بشمارند.

در نتايج اين بررسي آمده است که مي توان با استفاده از يک روبشگر ليزري فيبر نوري، نانوذرات جمع شده در گره‌هاي لنفي را مورد تابش قرار دهند. اين تابش موجب گرم شدن سريع نانوذرات شده و ميکروحباب‌هايي را در محيط اطراف آنها ايجاد مي‌کند. در نهايت اين ميکروحباب‌ها ترکيده و انرژي آزاد مي‌کنند که موجب کشته شدن سلول‌هاي سرطاني جابه‌جا شونده مي‌شود. تمام اين فرايند که شامل شناسايي و تخريب سلول‌هاي سرطاني جابه‌جا شونده است، کمتر از 30 ثانيه طول مي‌کشد.

جزئيات اين کار که بخشي از هزينه آن توسط موسسه ملي سرطان تأمين شده است، در مجله «Journal of Biophotonics » منتشر شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.60116s, 18q