آيا براي آنفلوآنزاي سگي و گربه‌اي هم آماده هستيد؟

۱۳۸۸/۰۹/۳۰ - ۱۲:۰۱ - کد خبر: 18498
آيا براي آنفلوآنزاي سگي و گربه‌اي هم آماده هستيد؟
به گفته اين محققان؛ همزماني فعاليت ويروس‌هاي اين دو آنفلوآنزا مي‌تواند نگراني‌ها را نسبت به احتمال تركيب اين دو ويروس با هم و پيامدهاي جدي و خطرناك آن افزايش دهد.

رئيس انستيتو ملي ويروس شناسي در آمريكا ضمن بيان اين مطلب خاطرنشان كرد: دانشمندان در اين انستيتو در حال حاضر مشغول بررسي دقيق اين احتمال هستند، چون ممكن است در صورت تركيب دو ويروس، انتشار ويروس H1N1 تسهيل شود و نرخ شيوع بيماري افزايش يابد.

از سوي ديگر، روزنامه سانفرانسيسكو كرونيكل در مقاله‌اي با اين عنوان كه "آيا براي آنفلوآنزاهاي سگي و گربه‌اي هم آماده هستيد؟" مي نويسد: جهش‌هاي ژنتيكي سريع در ويروس‌هاي آنفلوآنزا، خانواده حيوانات بويژه حيوانات اهلي را تهديد مي‌كند و بنابراين جان انسان‌ها نيز در اين ميان به خطر مي‌افتد.

پژوهشگران دانشگاه پوردو در آمريكا مي‌گويند؛ در شرايطي كه شيوع آنفلوآنزاي نوع آ يا همان آنفلوآنزاي خوكي مردم را در جهان مضطرب كرده است، اين امكان وجود دارد كه ويروس عامل اين بيماري بتواند سگ‌ها، گربه‌ها و حتي موش‌ها را نيز آلوده و مبتلا سازد.

محققان مي‌گويند؛ ويروس H1N1 كه نام مستعار آنفلوآنزاي خوكي را گرفته است بدليل اين كه ابتدا در خوك‌ها كشف شد به اين نام خوانده مي‌شود اما در واقع شكل تغيير يافته ژنتيكي از ويروس‌هاي آنفلوآنزاي انساني، خوكي و پرندگان است و از آنجا كه در انسان زياد دوام مي‌آورد خطر جدي براي حيوانات خانگي محسوب مي‌شود كه اين تبادل و جابه‌جايي ويروس بين انسان و حيوانات مي‌تواند براي هر دو خطرناك باشد.

دكتر توني جانسون استاديار كلينيكي دانشگاه پوردو در همين رابطه تاكيد كرد: به نظر مي رسد كه حيوانات خانگي براي ما خطرناك نيستند بلكه در واقع اين ما هستيم كه بيماري را ابتدا به آنها منتقل مي كنيم.

بر اساس اين گزارش، مشاور عالي رتبه سازمان جهاني بهداشت در بيانيه جديدي اعلام كرد: هنوز براي اينكه اعلام كنيم همه‌گيري آنفلوآنزاي خوكي به پايان رسيده، زود است.

دكتر كيجي فوكودا دبيركل بخش همه‌گيري انفلوآنزا در اين سازمان تاكيد كرد: سازمان جهاني بهداشت الان نمي‌تواند پيش بيني كند كه در سال 2010 اين بيماري فعاليت همه‌گيري نخواهد داشت و شيوع آن متوقف خواهد شد.

اين سازمان همچنين اعلام كرد كه شمار قربانيان آنفلوآنزاي خوكي از 10 هزار نفر در جهان گذشت و تاكنون 10 هزار و 582 نفر بر اثر اين بيماري جان خود را از دست داده‌اند.

اين گزارش مي‌افزايد: وجود اين ويروس تاكنون در 208 كشور و سرزمين مختلف جهان تاييد شده است و طبق تازه‌ترين گزارشات در برخي از مناطق شامل اروپا، روسيه و آسياي مركزي رو به افزايش است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.95349s, 18q