گيلان بودجه‌اي براي مبارزه با آنفلوانزا نوع A ندارد

۱۳۸۸/۱۰/۰۲ - ۱۲:۰۷ - کد خبر: 18501
گيلان بودجه‌اي براي مبارزه با آنفلوانزا نوع A ندارد
دكتر ارسلان داداشي در آن زمان ادعا مي‌كرد که با وجود سهولت سرايت اين بيماري از فرد مبتلا به ديگران، داروهاي مقابله با اين بيماري به قدر كافي در استان وجود دارد به‌طوري كه جاي نگراني نيست. اكنون بيش از 4 ماه از آن روز مي‌گذرد و اين مسئول از آمار 72 نفري مبتلايان به آنفلوانزاي نوع A خبر مي‌دهد.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي گيلان همچنين مي‌گويد: تاكنون از 320 مورد بيمار مشكوك به آنفلوانزاي نوع A كه در بيمارستان رازي نمونه‌برداري شده‌اند تنها 72 مورد مثبت بوده و متأسفانه تاكنون 6 نفر نيز به‌دليل ابتلا به اين بيماري جان خود را از دست داده‌اند، هرچند كه اين ميزان مرگ و مير زير يك درصد است اما اشاعه سريع اين بيماري نگران‌كننده است.

آنفلوانزاي خوكي ترسناك مي‌شود

هرچند كه مسئولان بارها در صحبت‌هايشان تاكيد كردند كه اين بيماري ترسي ندارد اما از شواهد موجود به‌نظر مي‌رسد كه اين آنفلوانزا روز‌به‌روز ترسناك‌تر مي‌شود. همچنين با وجود اينكه موج اول اين بيماري به اتمام رسيده و هم‌اكنون اين بيماري در وضعيت آرامي قرار دارد اما مسئولان كشوري از آغاز موج بعدي اين بيماري در كشور ابراز نگراني مي‌كنند، به‌طوري‌كه حتي در برخي رسانه‌ها صحبت از احتمال ابتلاي 24 ميليون نفر از جمعيت كشور صحبت به ميان آمده است.

دكتر داداشي با اشاره به اينكه انتقال اين بيماري از انسان به انسان به راحتي انجام مي‌شود، مي‌گويد: تاكنون هيچ كشوري مدعي نشده كه مي‌تواند اين بيماري را در دنيا مهار كند، ولي براي جلوگيري از اشاعه بيماري آموزش و آگاهي دادن به مردم الزامي است.

صحبت‌هاي اين مسئول در حالي است كه غلامعلي رضواني، معاون سياسي و امنيتي استاندار گيلان در گفت‌وگو با سايت گيلان نيوز از مهار آنفلوانزاي نوع A در استان خبر داده و مي‌گويد: با اطلاع‌رساني و آموزش‌هاي عمومي و اقدام به موقع آموزش و پرورش در تعطيلي موقت كلاس‌هاي درس به‌دليل شيوع سرماخوردگي و آنفلوانزاي فصلي، آنفلوانزاي نوع A در گيلان مهار شده است.

كاروان سلامت پيش به‌سوي تندرستي

جالب است بدانيد كه مسئولان سازمان‌هاي مختلف استان گيلان همگام شده‌اند تا با همكاري يكديگر شيوع اين بيماري متوقف شود.همچنين بنا به گفته روابط عمومي شهرداري، شهرداري رشت با اقداماتي از قبيل نصب بنرهاي اطلاع‌رساني، پوسترهاي آموزشي، هماهنگي با صدا و سيماي مركز گيلان در مورد آگاهي‌دهي به شهروندان، اهداي مايع دستشويي به مدارس بازديد از مدارس، سطح شهر و... در راستاي پيشگيري از ابتلا ي مردم و اشاعه اين بيماري قدم بر مي‌دارد.

همچنين كارواني به‌نام كاروان سلامت با حضور اعضاي شوراي اسلامي شهر رشت و معاون پشتيباني دانشگاه علوم پزشكي گيلان از مدارس شهر رشت بازديد و با ارائه بروشورهايي حاوي پيام‌هاي بهداشتي مرتبط با آنفلوانزا نسبت به فرهنگ‌سازي‌ و آگاه كردن دانش‌آموزان اقدام مي‌كنند.

علاوه بر اين دكتر داداشي از هماهنگي با سازمان جهانگردي و ايرانگردي، تدارك داروي مورد نياز استان، آموزش سربازان، لوله‌كشي صابون مايع در يك‌هزار و 50 مدرسه استان و آموزش دانش‌آموزان براي كنترل و اطلاع‌رساني در مورد بيماري آنفلوانزاي نوع A خبر مي‌دهد و مي‌گويد: دولت 10 ميليارد تومان اعتبار براي مبارزه با اين بيماري در كشور اختصاص داده كه تاكنون يك ريال از اين مبلغ به گيلان اختصاص نيافته است.

براي اين منظور تنها 3 تخت با امكانات موردنظر به ما داده‌اند كه ارزش آنها حدود 3 يا 4 ميليون تومان است، اين در حالي است كه دانشگاه علوم پزشكي گيلان 117 ميليون تومان اعتبار براي ايزوله‌كردن اتاق‌ها، تهيه پوستر، بنر و تهيه فيلم‌هاي آموزشي هزينه كرده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.61723s, 18q