صدر: سرانه مصرف شير در كشور پايين است

۱۳۸۸/۱۰/۰۲ - ۱۲:۱۲ - کد خبر: 18505
صدر: سرانه مصرف شير در كشور پايين است
دکتر صدر رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس امروز در سيمنار سلامت شير با بيان اين مطلب، گفت: در برنامه 5 ساله سرانه مصرف شير بايد ايده آل شود اين در حاليست که کشور ما با اين موقعيت فاصله بسيار زيادي دارد.

به گفته وي، ميزان توليد شير در کشور امسال نزديک به 10 ميليون تن رسيده است که 50 درصد آن به منظور توليد مواد لبني به کار مي رود.

صدر افزود: فرهنگ سازي در زمينه افزايش مصرف شير در کشور را بايد بسيار مهم دانست، هر چه در حوزه سلامت و ارکان آن سرمايه گذاري شود در هزينه هاي جانبي صرفه جويي مي شود.

وي ادامه داد: کنترل شير و بهداشتي بودن آن نيز از مباحث بسيار مهم اين حوزه بوده که بايد به آن توجه بيشتري کرد.

وي اظهار داشت: سلامت بايد از 5 اولويت اول کشور باشد و هر حرکتي که در کشور براي افزايش اعتبارات حوزه سلامت انجام مي گيرد به مصلحت کشور است.

رئيس کميسيون بهداشت مجلس خاطر نشان کرد: وزارت بهداشت بايد به موضوع صنعت شير توجه کند و با برنامه ريزي دقيق به سمت صنعت پيشرفته حرکت نمايد، اگر 4 تا 5 ميليون تن شير را سرانه مصرف قرار دهيم براي هر نفر نزديک به 70 کيلوگرم است.

90 درصد خانوارهاي ايراني با كمبود كلسيم مواجه هستند

همچنين دكتر آقاجاني مدير كل دفتر ارزيابي وزارت بهداشت امروز در سمينار سلامت شير ، ‌گفت : پس از غلات، ميوه جات و سبزيجات ، شير و لبنيات رتبه سوم مواد غذايي در كشور را دارا هستند كه نزديك به 10 درصد از سبد غذايي را به خود اختصاص داده است.

وي افزود:‌ با توجه به پايين بودن ميزان مصرف شير و لبنيات خطر بروز برخي بيماري ها افزايش يافته است، براي حل اين معضل و بهبود در عرضه لبنيات در سراسر كشور بايد آموزش و فرهنگ صحيح اشاعه شود ،‌ يارانه مناسب نيز از اهميت بسيار بالايي برخوردار است.

وي ادامه داد:‌ طبق آخرين تحقيقات در مورد مصرف مواد غذايي در كشور كه به وسيله انستيتو تحقيقات تغذيه اي كشور در سال 80 انجام شد،‌ 90 درصد خانوارها با كمبود كلسيم مواجه هستند.

مدير كل دفتر وزارت بهداشت افزود‌: توليد شير در كشور در سال 82 به ميزان 63 هزار و 16 تن بود كه اين ميزان در سال 88 به 95 هزار و 56 تن رسيد. ميزان مصرف سرانه شير در كشور 90 كيلوگرم است كه اين ميزان در مقايسه با مصرف سرانه تفاوت بسيار زيادي دارد.

وي اظهار داشت:‌ بحث آفات ناشي از سموم موجود در علوفه ها از مخاطرات مهم زيست محيطي و تهديدي براي سلامت انسان محسوب مي شود.

آقاجاني گفت :‌ سالانه نزديك به 17 هزار مورد ابتلا به بيماري تب مالت در كشور ديده مي شود كه در كشورهاي ديگر اين عدد را در رقم 10 ضرب مي كنند،‌ پراكندگي دامداران سنتي و كمبود دامداران صنعتي،‌ عدم رعايت اصول صحيح شست و شوي ظروف ، استفاده از تانكرها و ظروف حمل نامناسب و نداشتن وسايل برودتي مناسب از چالش هاي جمع آوري شير در كشور هستند.

سرانه مصرف شير در كشور ما نسبت به كشورهاي ديگر پايين و مصرف نوشابه هاي گازدار در كشور بسيار بالا است

همچنين دكتر حسني رئيس دانشگاه علوم پزشكي ايران در حاشيه سمينار «سلامت شير» كه صبح امروز برگزار شد، به خبرنگار ايسنا، گفت:‌ سهم شير و فرآورده هاي آن در سبد خانوارهاي ايراني از ميزان جهاني آن در سطح پايين قرار دارد، بنابراين ارايه راه كارهاي مناسب براي افزايش توليد و اصلاح الگوي مصرف شير يك ضرورت اجتناب ناپذير است،‌ همگام با پيشرفت دانش بشري در علوم تغذيه ،‌ بهداشت مواد غذايي و علوم صنايع غذايي يافته هاي حاصل از مطالعات مربوط به شير از جمله مباحثي است كه در جهان امروز سرعت بي سابقه اي به خود گرفته است.

وي تصريح كرد:‌ سرانه مصرف شير در كشور ما نسبت به كشورهاي ديگر پايين و مصرف نوشابه هاي گازدار در كشور بسيار بالا است. در 5 سال گذشته توليد شير در كشور 44 درصد افزايش داشته است ولي همچنان فاصله ما با كشورهاي ديگر زياد است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12938s, 18q