نانوپزشكي، نويدبخش درمان ضايعات نخاعي

۱۳۸۸/۱۰/۰۲ - ۱۲:۴۵ - کد خبر: 18515
نانوپزشكي، نويدبخش درمان ضايعات نخاعي
اين مايسل‌هاي کوپليمري سنتزشده در حقيقت کره‌هاي تحويل دارو هستند که داراي قطر تقريبي 60 نانومتر مي‌باشند که حدود 100 برابر از قطر گلبول قرمز کوچکتر است.

محققان پوردو نشان داده‌اند که اين مايسل‌ها مي‌توانند آکسون‌ها- تارهايي که پيغام‌هاي الکتريکي را در نخاع منتقل مي‌کنند - را تعمير کنند.

اين مايسل‌ها به خاطر داشتن اندازه نانومقياس و نيز روکش پلي‌اتيلن‌گلايکول (PEG) که پوسته‌ بيروني اين مايسل‌ها را مي‌سازد، به راحتي توسط کليه‌ها فيلتر نمي‌شوند و يا توسط کبد به دام نمي‌افتند و بنابراين به اندازه کافي در جريان خون باقي مي‌مانند و به بافت‌هاي آسيب ديده مي‌رسند.

پژوهش‌هاي مداوم در دانشگاه پوردو خواص پلي‌اتيلن‌گلايکول را در درمان حيواناتي که داراي عارضه نخاعي هستند، نشان داده ‌است.

اين يافته‌ها نشان مي‌دهند که پلي‌اتيلن‌گلايکول سلول‌هاي آسيب‌ديده را مورد هدف قرار مي‌دهد و با آب‌بندي کردن ناحيه زخم‌شده از آسيب بيشتر جلوگيري مي‌کند. اين ماده به راه‌اندازي مجدد سلول‌ها نيز کمک مي‌کند.

همچنين يافته‌هاي اين دانشمندان نشان مي‌دهند که ساخت هسته‌ اين مايسل‌ها از مواد ويژه، مي‌تواند کارآيي آنها در راه اندازي مجدد آکسون‌هاي آسيب‌ديده، که لاغرتر از سلول‌هاي عصبي هستند، را بهبود دهد.

اين محققان نشان دادند که بدون استفاده از اين نوع درمان، فقط حدود 18 درصد از آکسون‌ها در بخشي از نخاع آسيب‌ديده، که در محفظه ضبط شکاف ساکاروز دوگانه تست ‌شد، بازيافت مي‌شوند، در حالي که درمان با روش مايسل‌ها اين بازيافت را تا 60 برابر افزايش مي‌دهد.

نتايج اين تحقيق در مجله Nature Nanotechnology منتشر شده‌است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.23441s, 18q