بمب‌هاي پلاتيني تومورها را هدف مي گيرند!

۱۳۸۸/۱۰/۰۲ - ۱۲:۴۶ - کد خبر: 18516
بمب‌هاي پلاتيني تومورها را هدف مي گيرند!
پژوهشگران موسسه فن‌آوري ماساچوست و دانشگاه نورث‌وسترن به رهبري استفان ليپارد و چاد ميرکين، مامور اصلي مرکز فن‌آوري‌نانو در سرطان نورث‌وسترن موفق به کشف يک فرمولاسيون نانوذره‌اي براي سيسپلاتين با قابليت افزايش خواص ضد توموري شدند که خواص سمي ناشي از پلاتين در آن کم شده‌است.

سيسپلاتين يکي از قويترين و موثرترين داروها براي درمان انواع گوناگوني از سرطان‌هاست ولي اثرات جانبي موجود در آن در نهايت محدوديت‌هايي در استفاده و اثربخش بودن آن ايجاد کرده است.

اين گروه در زمينه‌ توسعه و مشخصه‌يابي نانوذرات طلا که مي‌توانند به عنوان يک عامل دارورساني نوع غيرسمي پلاتين به نام پلاتين IV استفاده شوند، کار کرده‌اند.

اين محققان ابتدا نانوذرات طلا را با تکه‌هاي کوتاه اسيد نوکلئيک روکش داده و سپس پلاتين IV را به آنها متصل کردند. اين ساختار مي‌تواند بدون ايجاد خطر با جريان خون حرکت کند و وارد سلول‌هاي تومور شود. سلولهاي مذکور با جذب نانوذرات به داخل محفظه‌هاي ريزي که اندوزوم ناميده مي‌شوند، مي‌توانند محموله چسبيده به نانوذرات را تحويل بگيرند. محيط اسيدي داخل اندوزوم باعث مي‌شود که پلاتين IV طي يک واکنش شيميايي به پلاتين II، که شکل بسيار سمي اين عنصر است، تبديل شود.

هنگامي که اين ساختار نانوذره-پلاتين IV براي درمان چهار نوع مختلف از سلول‌هاي تومور به‌کار رفت، معلوم شد که خاصيت سمي بودن آن بسيار بيشتر از غلظت‌هاي مساوي سيسپلاتين است. ولي قسمت مهم اين قضيه آن است که خود پلاتين IV در حالت مجزا، بدون آنکه به نانوذرات طلاي روکش داده‌شده با اسيد نوکلئيک وصل باشد، هيچ قابليتي در کشتن سلول‌هاي سرطاني ندارد.

سپس اين محققان نشان دادند که ساختار تحويل پلاتين IV بر اساس نانوذرات مي‌تواند به مانند سيسپلاتين در کشتن سلول‌هاي سرطاني عمل کند.

نتايج اين تحقيق تحت عنوان "نانوذرات طلاي اوليگونوکلئتيد چند ظرفيتي به عنوان سيستم تحويل پلاتين IV کشنده" منتشر شده‌است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.92843s, 18q