درصد قابل توجهي ازشاغلين بخش بهداشت سيگاري هستند

۱۳۸۸/۱۰/۰۷ - ۱۱:۲۲ - کد خبر: 18542
درصد قابل توجهي ازشاغلين بخش بهداشت سيگاري هستند
سيامك مره‌صدق، عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي، در گفت‌وگو با ایسنا، با تاكيد بر لزوم فرهنگ‌سازي براي مبارزه با دخانيات در كشور، افزود: متاسفانه در برخي محيط‌ها كه ظاهر روشنفكري و عوام‌پسند دارند استعمال دخانيات با هيچ ممانعتي روبرو نيست، اما خوشبختانه در چند سال اخير با محدوديت‌هايي كه ايجاد شده سيگار كشيدن در جمع به يك ضد ارزش تبديل شده كه اميدواريم با ادامه اين روند فرهنگي بتوانيم موفق شويم اگرچه بايد يادمان باشد كه فرهنگ‌سازي فرآيند زمان‌بري است.

به گفته‌وي، به مسايلي كه در رابطه با دخانيات وجود دارد مي‌توان به چند وجه نگاه كرد، مهم‌ترين مساله در دخانيات پيشگيري از ابتلاي نوجوانان و جوانان به سمت سيگار است، متاسفانه هم‌اكنون كمپاني‌هاي سيگار كشورهاي غربي با كاهش خريد مواجه شده‌اند، لذا طبيعي است كه تبليغات خود را به صورت مستقيم و غيرمستقيم متوجه كشورهاي در حال توسعه و كمتر توسعه يافته كنند تا بتوانند بازارهاي آنها را بدست آورند.

عضو كميسيون بهداشت و درمان ادامه داد: حركت‌هاي بسيار موثري در برخي از كشورهاي جهان براي مبارزه با سيگار و دخانيات به صورت عمده شروع شده است، مانند افزايش قيمت سيگار، قرار دادن ماليات درست بر روي سيگار، ايجاد و تشكيل سازمان‌هاي مردم‌نهاد يا سمن‌هايي كه وظيفه‌ آنها مبارزه با دخانيات است و استفاده از چهره‌هاي مرجع و مورد علاقه و توجه جوانان و نوجوانان براي انجام تبليغات، حتي كمك‌هايي كه سازمان بهداشت جهاني در اين راستا به كشورها مي‌كند مواردي است كه مي‌توانيم با دقت بيشتري به آنها نگاه كنيم.

مره‌صدق با تاكيد بر اين‌كه بايد در آموزش‌هايمان به ويژه در دبيرستان و سال‌هاي نخست دانشگاه تاكيدات كامل را در مورد مضرات دخانيات به عمل آوريم، گفت: بايد كاري كنيم كه آگاهي‌ها از عيوب دخانيات از سطح آگاهي سطحي به سطح نگرش و باور ارتقا پيدا كند.

اين نماينده مجلس با اظهار تاسف از اينكه هم‌اكنون درصد قابل توجهي از شاغلين بخش بهداشت و پزشكان سيگاري هستند، خاطرنشان كرد: در حالي كه اين افراد بالاترين آگاهي‌ها از مضرات دخانيات را دارند منتهي تا اين موضوع به باور و نگرش آنها وارد نشود و تنها در حوزه دانش و آگاهي باقي بماند در زندگي آنها شكل اجرايي پيدا نخواهد كرد، لذا بايد يك آموزش پايه‌اي و ريشه‌اي در اين باره آغاز شود.

نماينده كليميان در خانه ملت با تاكيد بر اينكه الگوپذيري نوجوانان و جوانان را بايد حتما رعايت كرد، اظهار كرد: شانس سيگاري شدن فرزندان يك پدر يا مادر سيگاري بيشتر است، متاسفانه در برخي از گروه‌ها و باندهاي نوجوانان و جوانان سيگار كشيدن به عنوان يك گذار به مرحله بلوغ و بزرگ شدن مطرح مي‌شود كه بايد با ارزش‌سازي و بها دادن به اولويت‌هاي واقعي نوجوانان و جوانان و تقويت ارزش‌هاي واقعي به آنها ثابت كرد كه رفتارهاي غلط اجتماعي و سوءمصرف مواد دخاني به هيچ وجه نشانه بزرگ شدن و ورود به دنياي تفكر و انديشه و بلوغ نيست.

مره‌صدق افزود: متاسفانه در برخي از مكان‌هايي كه محل تجمع جوانان است اشكال مختلفي از دخانيات مانند سيگار و قليان عرضه مي‌شود، كه بايد حتما با آنها برخورد شود. مجلس هم حتما قصد دارد با توجه ابعاد نظارتي خود اين قضيه را دنبال كند، اما نكته خاص ديگري هم كه وجود دارد قاچاق دخانيات است، اگر قيمت دخانيات را به حد خاصي افزايش دهيم قاچاق دخانيات سودآور مي‌شود و قاچاقچيان به صورت انبوه از اين مسئله سود خواهند برد. بنابراين پيدا كردن نقطه تعادلي كه قيمتي براي دخانيات طرح كنيم كه هم جلوي قاچاق دخانيات را بگيرد و هم ميزان علاقه و تمايل جوانان به خريد سيگار را كاهش دهد حتما بايد جزبرنامه‌ريزي‌هاي ما قرار گيرد.

عضو كميسيون بهداشت و درمان خاطرنشان كرد: خوشبختانه ايران در ميان كشورهايي كه از نظر اقتصادي شبيه ما هستند يكي از بهترين كشورهايي كه قانون مبارزه با استعمال مواد دخاني را رعايت كرده است، متاسفانه در خيلي از كشورهاي ديگر كه از نظر منطقه‌اي، فرهنگي و جغرافيايي شبيه ايران هستند همين ممنوعيت‌هايي كه ما داريم اعمال نمي‌شود، براي نمونه در محيط‌هاي سربسته و رستوران‌ها و حتي در مجالس رسمي آزادانه سيگار كشيده مي‌شود.

مره‌صدق در خاتمه گفت: مقابله با فروش سيگار در كيوسك‌هاي روزنامه‌فروشي و ممنوعيت فروش مواد دخاني در محدوده مدارس از مواردي است كه كميسيون بهداشت و درمان به عنوان وظيفه نظارتي خود پيگير آن است، اعضاي كميسيون بهداشت به دنبال اجرايي شدن قانون مبارزه با استعمال دخانيات هستند، چراكه در آموزش دانش‌آموزان بسيار موثر است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.13105s, 18q