چگونه بر كمرويي غلبه كنيم؟

۱۳۸۸/۱۰/۰۷ - ۱۱:۳۵ - کد خبر: 18548
چگونه بر كمرويي غلبه كنيم؟
آيا شما يك فرد خجالتي هستيد؟ اين ويژگي شايد تا حدودي طبيعي و عادي باشد. براي مثال اكثر مردم وقتي وارد اتاقي پر از افراد غريبه مي‌شوند يا هنگامي كه مي‌خواهند سخنراني كنند، تا حدودي معذب و ناراحت هستند و احساس خجالت مي‌كنند. اما گاهي خجالت كشيدن مي‌تواند اشكال شديدي داشته باشد.

محققان معتقدند كه تقريبا 50 درصد از افراد بزرگسال تا حدي به كم رويي دچار هستند. دو پزشك هندي بيمارستان هيوا نانداني در اين باره مي‌گويند: درك اين مطلب كه كم رويي يك مشكل است و يك بيماري نيست، حائز اهميت است.

مرز بين بيماري موسوم به ترس از اجتماع و كم رويي بسيار باريك است اما اين مرز و ويژگي‌هاي آن به لحاظ كميت و شدت متفاوت است. بنابراين روشي كه براي غلبه بر كم رويي ارايه مي‌شود فردي تر و موضوعي تر خواهد بود.

متخصصان و روانپزشكان مي‌گويند؛ اساس درمان كم رويي بايد روي تكنيك‌هاي آرام سازي يا به اصطلاح ريلكسيشن قرار بگيرد. فرد معمولا با مجموعه‌اي از محرك‌هاي استرس‌هاي فزاينده مواجه مي‌شود كه اغلب اين استرس‌ها و محرك‌ها از طريق بصري ايجاد مي‌شوند. وقتي ذهن به طور مناسب رها و بي‌تفاوت شود سپس فرد مي‌تواند با شرايط واقعي در زندگي واقعي مواجه شود. در شرايط و موارد شديد، استفاده از دارو پيشنهاد مي‌شود تا اين استرس و اضطراب فلج كننده مرتبط با شرايط تنش زا كاهش پيدا كند. اما چگونه مي‌توان بر كم رويي غلبه كرد؟

متخصصان توصيه مي‌كنند كه خودتان را معرفي كنيد. يك لبخند بزرگ تمام چيزي است كه احتياج داريد تا فضا را در دست بگيريد. احساس نكنيد كه نياز داريد خودتان را با صلاحيت نشان دهيد. بيشتر سوال كنيد اما كمتر حرف بزنيد. سوالاتي بپرسيد كه به ديگرن اجازه دهد درباره زندگي‌شان صحبت كنند و سپس با علاقه گوش كنيد. در نظرات خود سخاوتمند باشيد. اگر به ديگري فرصتي براي راحت بودن بدهيد نه تنها تقدير خوبي را منعكس و منتشر خواهيد كرد بلكه درعين حال قدرداني و سپاسگذاري ديگران را نيز بدست خواهيد آورد. يك موضوع جزئي را به ياد بسپاريد. مثلا اگر قبلا كسي را ملاقات كرده‌ايد نام و يك موضوع جزئي درباره وي را بياد بياوريد چون با اين كار بزرگترين هديه را مي‌توانيد به او بدهيد. ديگران را تحسين كنيد هر كسي دوست دارد تحسين و تمجيد شود. كساني كه گفت وگو را آغاز مي‌كنند و به ديگران اعتماد به نفس مي‌دهند اين تمجيد را دوست دارند. هميشه تا جايي كه مي‌توانيد اثرگذار نگاه كنيد. نگاه و احساس موثر داشتن مي‌تواند اعتماد به نفس شما را افزايش دهد. در سازمانها و فعاليت‌هايي كه برايتان جالب هستند، شركت كنيد. همزمان يك مهارت اجتماعي را تمرين كنيد.

با اينكار مي‌توانيد انرژي خود را متمركز كرده و موفق شويد. صبح كه بيدار مي‌شويد در آيينه خودتان را ببينيد و با صداي بلند اهدافي را كه براي طول روز داريد، عنوان كنيد. سپس خود را در شرايطي ببينيند كه واقعا آن كارها را انجام داده‌ايد. براي ايجاد احساس آماده شدن تا جايي كه لازم است به خودتان فرصت بدهيد، به خودتان ايمان داشته باشيد. شما مي‌توانيد آنچه را كه در ذهن داريد انجام دهيد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.03633s, 19q