سلول‌هاي توموري در خون محاصره مي شوند!

۱۳۸۸/۱۰/۰۷ - ۱۱:۳۶ - کد خبر: 18550
سلول‌هاي توموري در خون محاصره مي شوند!
اولين نشانه شروع سرطان ظهور سلول‌هاي توموري گردشي، يا CTC، در جريان خون باشد.

يک گروه پژوهشي از موسسه فن‌آوري کاليفرنيا به رهبري هسيان رونگ تسنگ، افزاره‌اي توسعه داده‌اند که از ميليون‌ها نانوستون سيلکوني ساخته ‌شده و مي‌تواند به آرامي 44 درصد از CTCهاي افزوده ‌شده به نمونه خون را گيراندازي کند.

فرايند گيراندازي فقط 45 دقيقه طول مي‌کشد و بيش از 90 درصد سلول‌هاي گيرافتاده را براي تحقيقات بعدي زنده نگه مي‌دارد.

CTCها ارتش پيشتاز يک تومور شبه‌ايستا هستند، اين سلول‌ها از تومور اوليه گريخته و دراندام‌هاي ديگر بدن تجمع کرده‌اند.

داشتن يک روش سريع و ارزان براي گيراندازي اين سلول‌هاي نادر از خون مي‌تواند اطلاعات باارزشي بدهد که در بهبود درمان مفيد باشند ولي روش‌هاي فعلي به اندازه کافي مناسب نيستند.

تسنگ و همکارانش با استفاده از ابزارهاي استاندارد ليتوگرافي، که براي ساخت تراشه‌هاي رايانه طراحي شده‌اند، افزاره خود را تهيه کردند. اين محققان بعد از ساخت جنگلي از نانوستون‌ها بر روي يک ويفر سيلکوني، سطح آنها را با يک پادتن پوشاندند.

اين پادتن مي‌تواند يک مولکول بر روي CTC را، که مولکول اتصال سلول مخاطي يا EpCAM نام دارد، شناسايي کند.

EpCAM‌ها نقش اساسي در کمک به CTCها براي چسبيدن به آستر رگ‌هاي خوني بازي مي‌کنند، با اين کار اين سلول‌هاي شبه‌ پايدار قادر به گريز از جريان خون و تجمع در اندام‌هايي مانند کبد و استخوان مي‌شوند.

هنگامي که CTCها به اين افزاره اعمال مي‌شوند مي‌توانند به حضور پادتن EpCAM با ايجاد برآمدگي‌هايي که شبيه به مو هستند و به شدت با نانوستون‌هاي سيلکوني برهمکنش مي‌کنند و کارآيي گيراندازي CTCها را بالا مي‌برند، جواب دهند؛ ولي CTC‌هايي که در يک ساختار تخت سيلکوني گير افتاده‌اند، چنين برآمدگي‌هايي را توليد نمي‌کنند.

اين محققان نتايج خود را در مجله Angewandte Chemie International Edition منتشر کرده‌اند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.75249s, 18q