افزايش دو برابري شيوع بيماريهاي قلبي و سه برابري سرطان در كشور طي 10 سال آينده

۱۳۸۸/۱۰/۰۸ - ۱۳:۰۳ - کد خبر: 18561
افزايش دو برابري شيوع بيماريهاي قلبي و سه برابري سرطان در كشور طي 10 سال آينده
مرضيه وحيددستجردي در حاشيه بازديد از مركز تحقيقات قند و ليپيد شرق تهران در جمع خبرنگاران به سه برابر شدن شيوع سرطان طي ده سال آينده در كشور اشاره كرد و افزود: بايد از عوامل خطرساز ايجاد اين بيماريها جلوگيري كنيم بنابراين ما آموزش‌هاي لازم و برنامه ريزي‌هاي كشوري را در ادارات وزارت بهداشت به انجام مي‌رسانيم.

وزير بهداشت با اشاره به فعاليت‌هاي صورت گرفته در زمينه پيشگيري و درمان گفت: اما آنچه كه بسيار مهم است به كارگيري توصيه‌هاي بهداشتي و رعايت كردن آنهاست.

وي از اجراي پروژه پيشگيري از ديابت با هدف كاهش بيماري، افزايش اميد به زندگي و افزايش كيفيت زندگي در شش شهر بزرگ كشور در ماه آينده خبر داد و گفت: قطعا در اين زمينه آموزش‌هايي را خواهيم داد و بايد مردم نكاتي را رعايت كنند و براي بررسي اين بيماري به مراكز مراجعه كنند.

وحيد دستجردي با بيان اينكه شيوه زندگي ما به شيوه زندگي بدون تحرك و كاملا مصنوعي و صنعتي تبديل شده است، گفت: افزايش وزن يكي از مهمترين تبعات اين بي تحركي است كه سلامت مردم را به خطر مي‌اندازد. بنابراين اساس توصيه ما براي سلامت مردم تغيير شيوه زندگي است.

وزير بهداشت با بيان اينكه مردم بايد ورزش، تحرك و‌ پياده روي و رعايت مسائل تغذيه‌اي را به عنوان دو دستورالعمل اساسي رعايت كنند، گفت: نكته ضروري به خصوص تغذيه سالم است كه همان تغذيه سنتي ماست كه متاسفانه امروزه تغذيه‌هايي به صورت غذاهاي فست فود و يا استفاده از موادي كه چربي زيادي دارند (چربي‌هاي ترانس و روغن‌هاي جامد) رايج شده است.

وي با بيان اينكه بايد از مصرف غذاهاي بسيار شيرين نيز پرهيز كرد، گفت: به عبارتي غذاهاي چرب و شيرين منجر به افزايش وزن خواهند شد كه سلامت مردم را به خطر مي‌اندازد. بنابراين ما به مردم توصيه مي‌كنيم كه تحرك و رژيم غذايي سالم را در دستور كار خود قرار دهند.

دستجردي در ادامه بر ضرورت حمايت دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور از مراكز درماني تاكيد كرد و افزود: اين مراكز وابسته به دانشگاه‌هاي علوم پزشكي هستند اما درعين حال با توجه به اهميت برخي از اين مراكز از جمله مركز تحقيقات قند و ليپيد از نتايج تحقيقات اين مركز مي‌توان براي افزايش سطح سلامت مردم، كم كردن بيماريها استفاده كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13585s, 18q