استرس و فقرغذايي عوامل اصلي ريزش مو در زنان هستند

۱۳۸۸/۱۰/۰۸ - ۱۳:۰۴ - کد خبر: 18564
استرس و فقرغذايي عوامل اصلي ريزش مو در زنان هستند
اين تحقيق توسط پژوهشگران يك شركت مهم انگليسي انجام شده كه توليد كننده مكمل‌هاي ويتاميني است.

اين تحقيق نشان داد كه يك سوم از زنان در گروه سني 25 سال دچار ريزش مو مي‌شوند.

محققان مي گويند؛ عامل اصلي اين ريزش مو، الگوي زندگي مدرن، استرس‌زا و فقدان رژيم غذايي و تغذيه مناسب است.

به گفته متخصصان؛ در اين پژوهش و بسياري از مطالعات ديگر، رابطه بديهي و آشكاري بين رژيم غذايي فقير و نامطلوب و داشتن پوست و موي ضعيف و بيمارگونه وجود دارد.

محققان هشدار مي‌دهند كه اين ضعف با امتناع از غذا خوردن بويژه به دليل ترس از چاقي تشديد مي‌شود.

به گزارش ايسنا، براي حفظ سلامت موها فقط استفاده از مواد موضعي مهم نيست، بلکه نوع رژيم غذايي در اين زمينه نقش بسيار موثرتري ايفا مي‌کند. پس نبايد فقط به شامپو و ساير مواد آرايشي و بهداشتي توجه كرد، بلکه حفظ پاکيزگي مو و تغذيه مناسب آن نيز امري ضروري است.

موي هر فرد ماهيانه سه تا سه و نيم سانتيمتر رشد مي‌کند و اساس موي جديد، پوست و يا رشد ناخن‌ها منوط به نوع تغذيه است. اگر تغذيه شما سالم باشد، سلول‌هاي سالم و قوي‌تري در سراسر بدن توليد خواهد شد.

رژيم غذايي سرشار از پروتئين و آهن مي‌تواند کيفيت مو را به طور بارزي تحت تاثير قرار دهد.البته برخي كارشناسان مي‌گويند؛ مکمل‌هايي نيز با تبليغ پرپشت کردن مو وارد بازار شده، ولي نتيجه عکس دارد. اگرچه ممکن است بعضي از اين مکمل‌ها واقعا نتيجه بخش باشد، اما چه بهتر که با کمک تغذيه صحيح به هدف خود برسيم.

همچنين در موارد نادري ملاحظه شده که مصرف بيش از اندازه مکمل ويتامين آ منجر به ريزش مو شده است.

تحقيقات نشان مي‌دهد كه مصرف برخي مواد براي حفظ سلامت موها ضروري است. اين مواد عبارتند از:

- ماهي آزاد: اين غذاي دريايي سرشار از اسيد چرب امگا 3 ، پروتئين، ويتامين ب 12 و آهن است. اسيد چرب امگا 3 براي سلامت پوست سر مفيد و ضروري است و کمبود آن موجب خشکي پوست سر و ريزش مو مي‌شود.

- سبزيجات سبز تيره: اسفناج، بروکلي و برگ چغندر سرشار از ويتامين آ و ث هستند که بدن به منظور ساختن چربي پوست به آنها نياز دارد و سلامت مو را تضمين مي‌کنند. به علاوه سبزيجات سبز تيره سرشار از آهن و کلسيم هستند.

- لوبيا، عدس، نخود: اين مواد نه تنها سرشار از پروتئين هستند، بلکه آهن، روي و بيوتين نيز در آنها يافت مي‌شود که تمامي اين مواد براي سلامت مو مفيدند.

- آجيل يا مغزهاي گياهي: اين دسته از مواد غذايي براي پرپشت شدن و درخشندگي موها لازم هستند. اين مواد سرشار از سلنيوم هستند که براي سلامت پوست سر مفيد است. بعلاوه مغز گردو حاوي اسيد آلفا لينولنيک (نوعي اسيد چرب امگا 3) است که حالت مو را بهبود مي‌بخشد. آجيل همچنين سرشار از روي است. گفته مي‌شود که کمبود روي در رژيم غذايي منجر به ريزش مو مي‌شود.

- گوشت مرغ و بوقلمون: اين مواد سرشار از پروتئين هستند که سلامت موها را تضمين مي‌کند. کمبود پروتئين موجب شکنندگي و کم پشتي مو مي‌شود و کمبود شديد آن نتيجه‌اي جز ريزش مو و تغيير رنگ آن ندارد. اين مواد همچنين حاوي آهن هستند.

- تخم مرغ: سرشار از پروتئين است. همچنين بيوتين و ويتامين ب 12 نيز به مقدار فراوان در آن يافت مي‌شود.

- غلات سبوس دار: اين مواد سرشار از آهن، روي و ويتامين‌هاي گروه ب هستند، همچنين انرژي را ارتقا مي‌بخشند.

- لبنيات کم چرب: اين دسته از مواد به خصوص ماست و شيرکم چرب سرشار از کلسيم هستند که ماده معدني حياتي براي رشد مو است.

- هويج: هويج بهترين منبع ويتامين آ مي‌باشد که براي سلامت پوست سر و قدرت بينايي مفيد است.

متخصصان مي‌گويند؛ مخلوطي از مواد غذايي ذکر شده در رژيم غذايي روزانه به حفظ سلامت و زيبايي موها كمك مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.54298s, 18q