استفاده از بارکدگذاری DNA برای شناسایی مواد خوراکی تقلبی

۱۳۸۸/۱۰/۰۹ - ۱۱:۱۰ - کد خبر: 18570
استفاده از بارکدگذاری DNA برای شناسایی مواد خوراکی تقلبی
امروزه بارکدها برای شناسایی قیمت محصولات از جمله مواد خوراکی کاربرد بالایی دارند. این در حالی است که برای اصل بودن مواد غذایی که در بسته بندیهای به ظاهر استاندارد ارائه می شوند هیچ راهی وجود ندارد. به همین منظور اکنون گروهی از محققان دانشگاه راکفلر، موزه تاریخ طبیعی آمریکا و مدرسه ترینیتی در نیویورک موفق شدند از طریق یک تست DNA برای تشخیص اصل بودن کالاهای غذایی بهره ببرند.

این محققان با کمک این روش به نتایج زیر دست یافتند:

در بسیاری از سوپرمارکتهای آمریکا گوشت گاو به جای گوشت آهو فروخته می شود. نوعی پنیر با قیمت بسیار بالا که باید از شیر گوسفند تهیه شده باشد از شیر معمولی گاو تهیه می شود. به جای خاویار تولید شده از ماهی خاویار، خاویار کم ارزشی که از تخم ماهی آبهای شیرین رودخانه میسیسیپی تهیه شده عرضه می شود.

این تکنیک که Dna barcoding (بارکدگذاری دی. ان. آ) نام دارد یک روش مولکولی معتبر برای شناسایی هویت مواد طبیعی بیولوژیکی (گیاهی و جانوری) است.

براساس گزارش Examiner.com ، در این روش از نشانگرهای ژنتیکی یک حیوان خاص و یا یک گیاه استفاده می شود و بنابراین به کمک آن می توان ماهیت گوشت و یا شیر به کار رفته در محصولات غذایی را نیز تعیین کرد.

این محققان با بررسی 66 نمونه غذایی دریافتند که ماهیت 11 محصول با برچسبهای روی بسته بندی آنها متفاوت است.

به گفته این محققان، این روش می تواند تا حد چشمگیری در تامین امنیت غذایی محصولات خوراکی کاربرد داشته باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.15133s, 18q