جراحي، بهترين روش درمان پوليپ بيني است

۱۳۸۸/۱۰/۰۹ - ۱۱:۴۰ - کد خبر: 18579
جراحي، بهترين روش درمان پوليپ بيني است
پوليپ بيني شايعترين تومور خوش خيم بيني است که مي تواند منجر به انسداد بيني و مشکلات آزار دهنده ديگري براي بيمار شود. درمان‌هاي زيادي در سالهاي اخير مورد بحث بوده و با ابداع روش‌هاي جراحي جديد از جمله جراحي‌هاي آندوسکوپيک بيني و سينوس‌ها، درمان‌هاي دارويي کمتر مورد توجه مي‌باشند و بيشتر مطالعات روي نتايج درمان‌هاي جراحي يا دارويي انجام شده و مطالعات مقايسه‌اي بين نتايج روش‌هاي درماني مختلف با هم کمتر صورت گرفته است.

اين مطالعه با هدف مقايسه نتايج درمان دارويي با جراحي توام با دارو در بهبود علايم بيماران مبتلا به پوليپ بيني است که توسط سيد جواد توتونچي و گروهي از همکارانش در دانشگاه علوم پزشکي تبريز به روش آينده نگر بر روي 200 بيمار مراجعه کننده مبتلا به پوليپ بيني به بيمارستان امام خميني (ره) تبريز طراحي و اجرا شده است.

در اين مطالعه بيماران به دو گروه تقسيم شدند گروه اول تحت درمان دارويي و گروه ديگر تحت درمان دارويي و جراحي قرار گرفتند و نتايج درمان بين دو گروه مورد بررسي قرار گرفت. 127 بيمار مرد و 73 زن به صورت تصادفي به دو گروه تقسيم شدند و علائم باليني و راديولوژيکي که قبل از عمل وجود داشتند 6 ماه بعد از درمان بين دو گروه مقايسه شد.

علايم مورد مقايسه انسداد بيني، توده بيني، ترشحات بيني، ترشحات پشت حلق، دردصورت، اختلال بويايي، عطسه، تنگي نفس، خرخر شبانه، حساسيت سينوسها در لمس، احساس سنگيني در صورت و يافته راديولوژيک (سينوزيت) بودند. فراواني انسداد بيني و توده بيني 6 ماه بعد از درمان در گروه دارو درماني بصورت معني داري بيشتر از بيماران گروه دوم بود ولي فراواني عطسه در گروه دوم بيشتر از گروه اول بود ولي در ساير علايم تفاوت معني داري بين دو گروه وجود نداشت.

يافته هاي نهايي حاصل از اين بررسي نشان مي دهد: ميزان بهبودي در بيماراني که تحت درمان دارويي همراه با درمان جراحي قرار گرفته بودند بهتر و بيشتر از بيماراني بود که تحت درمان دارويي تنها قرار گرفته بودند.

نتايج اين مطالعه در مجله پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تبريز به چاپ رسيده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
هليا احمدي
سلام.من پدرم مبتلا به پليپ بيني هستند به طوري كه اصلا شب ها نميتوانند بخوابند. هيچ دكتري هم قبول نكردند كه پليپ ايشون رو جراحي كنند. خواهش ميكنم با استفاده از ايميل ادرسي كه در اختيار شما گذاشتم شماره ي يه پزشك متخصص كار ازموده را در اختيار بنده قرار بدهيد. ممنون ميشم از لطفتون.
4.26156s, 20q