دو ژن موثر در بروز سرطان مغز کشف شدند

۱۳۸۸/۱۰/۰۹ - ۱۱:۵۲ - کد خبر: 18590
دو ژن موثر در بروز سرطان مغز کشف شدند
گلايوبلاستوما مولتي فورم نوعي از سرطان است که با سرعت زياد، مغز را درگير مي‌کند و امکان درمان آن با جراحي وجود ندارد.

پزشکان تاکنون به علت رشد سريع سلول‌هاي سرطاني در اين بيماري پي نبرده‌اند.

محققان دانشگاه کلمبيا در آمريکا با انتشار گزارشي از تحقيقات خود در مجله نيچر با اشاره به کشف دو ژن خاص، ابراز اميدواري کرده‌اند؛ درمان اين بيماري هر چه زودتر کشف شود.

به گفته اين محققان، ژن‌هاي C/EPB و Stat3 در 60 درصد مبتلايان به گلايوبلاستوما مولتي فورم ديده شود. به نظر مي‌رسد اين دو ژن همراه با يکديگر تلاش مي‌کنند تا ساير ژن‌هاي مربوط به سرطان مغز را نيز فعال کنند.

بيماران مورد مشاهده در تحقيقات دانشگاه کلمبيا که هر دو ژن مورد نظر در آنها شناسايي شده بود، در يک فاصله زماني 140 روزه جان خود را از دست دادند. اين در حالي است که نيمي از مبتلايان به سرطان مغز که اين دو ژن در آنها ديده نشده بود، بيشتر از مدت تعيين شده عمر کردند.

آنتونيو اياوارونه، سرپرست محققان دانشگاه کلمبيا مي‌گويد؛ حال که دو ژن اصلي کشف شده‌اند مي‌توان در پي راه‌هايي براي خاموش کردن آنها بود تا جلوي گسترش سريع سرطان در مغز گرفته شود.

محققان موفق شده‌اند؛ با از کارانداختن اين دو ژن در سلول‌هاي سرطاني انساني و تزريق آن به موش‌هاي سالم مانع از گسترش آن شوند. حال محققان دانشگاه کلمبيا در پي دارويي هستند که بتواند در بدن انسان، اين ژن‌ها را از کار بيندازد.

دکتر اياوارونه مي‌گويد؛ نتيجه شگفت‌انگيز تحقيقات گروهش مشخص شدن نقش دو ژن C/EPB و Stat3 در بروز سرطان مغز است؛ زيرا تابحال کسي فکر نمي‌کرد اين دو در بروز اين بيماري نقش داشته باشند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.36483s, 18q