آيا استامينوفن درد رواني را هم تسكين مي‌دهد؟

۱۳۸۸/۱۰/۱۲ - ۱۱:۴۴ - کد خبر: 18602
آيا استامينوفن درد رواني را هم تسكين مي‌دهد؟
داروهاي مسكن درد كه بدون نسخه ارائه مي‌شوند از مدتها پيش براي التيام دردهاي جسمي مورد استفاده بوده و هستند. در حالي كه انبوهي از داروهاي ديگر اغلب براي درمان افسردگي و اضطراب تجويز و مصرف مي‌شوند. اما محققان به تازگي به دنبال پاسخ اين سوال هستند كه آيا اين امكان وجود دارد كه يك نوع داروي مسكن بتواند دو كار انجام دهد يعني نه تنها دردهاي جسمي ناشي از زخم‌ها و سردردها را تسكين دهد بلكه همچنين درد طرد شدن از جامعه را نيز التيام بخشد؟

يك تيم تحقيقاتي به سرپرستي سي ناتان دي وال روانشناس كالج هيز و دپارتمان علوم روانشناسي در دانشگاه كنتاكي به شواهدي دست يافته‌اند كه نشان مي‌دهد؛ استامينوفن كه ماده فعال در داروي تيلنول است، مي‌تواند درد رواني را تسكين دهد.

دكتر دي وال مي‌گويد: اين ايده كه يك داروي تعيين شده براي از بين بردن درد جسمي مي‌تواند درد اجتماعي و رواني را نيز كاهش دهد ظاهرا ساده به نظر مي‌رسد و بر اساس دانشي است كه ما درباره تداخل عصبي بين سيستم‌هاي درد اجتماعي و جسمي داريم.

وي مي‌گويد: ما با تعجب متوجه شديم كه هيچ كس تاكنون روي اين ايده آزمايش و تحقيق نكرده است.

اين تحقيق نشان مي‌دهد كه دكتر دي وال و دستياران وي درست مي‌گويند. يعني ظاهرا درد جسمي و درد رواني در مغز با هم تداخل دارند و اين امر با برخي از مكانسيم‌هاي رفتاري و عصبي مشابه توجيه مي‌شود. اين ايده در دو آزمايش مورد بررسي و تحقيق قرار گرفت.

تصويربرداري‌هاي دقيق نشان داد: استامينوفن، واكنش‌هاي عصبي به طرد شدن اجتماعي را در مناطقي از مغز كه با آشفتگي ناشي از درد اجتماعي و بخش موثر در درد جسمي ارتباط دارد، كاهش مي‌هد. با اين حال محققان هشدار دادند كه خوانندگان اين مطلب نبايد به سرعت براي تسكين دردهاي اجتماعي و رواني و اضطراب خود به مصرف انبوه استامينوفن روي بياورند. چون مصرف طولاني مدت استامينوفن مي‌تواند آسيب جدي به كبد وارد كند.

براي دستيابي به نتايج قطعي‌تر درباره مزايا و مضرات مصرف اين دارو، تاثير آن در كاهش واكنش‌هاي احساسي و ضد اجتماعي بايد مطالعات بيشتر و دقيق‌تر انجام گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.27681s, 18q